Prosječna dob u kojoj žena ulazi u menopauzu (što označava razdoblje nakon zadnje menstruacije) je oko 50. godine, a istraživanje provedeno u Hrvatskoj pokazuje da je ovdje medijan oko 49 godina (48,8 godina), kaže prim. doc. dr. sc. Ivan Fistonić, specijalist ginekologije i opstetricije te subspecijalist humane reprodukcije, predsjednik Instituta za žensko zdravlje.
Neke promjene mogu se javiti od pet do sedam godina prije toga, kako pomalo opada proizvodnja hormona, dok se pred kraj tog razdoblja, a prije zadnje menstruacije, u razdoblju perimenopauze, mogu javiti snažnije fizičke i emotivne promjene.
- Ako je dijagnoza menopauze jasna, uskoro će se pojaviti tipični simptomi poput valova vrućine, noćnog znojenja, suhoće rodnice, nelagode pri spolnim odnosima te psihološke neravnoteže - kaže dr. Fistonić i dodaje kako prerana menopauza zadesi do šest posto žena (procjena za Hrvatsku je od 6000 do 36.000 žena), a najčešće uzrok leži u nedovoljno istraženim genetskim ili autoimunim poremećajima.
- Ostali su razlozi razumljivi: kemoterapija i radioterapija nakon maligne bolesti uništava jajne stanice, rana histerektomija će narušiti lokalnu cirkulaciju i reducirati dotok krvi do jajnika. Na to utječu i toksini duhanskog dima i ftalata (sastojci plastike i umjetnih materijala, boje u industriji ljepote itd.), tuberkuloza genitalnog trakta (danas rijetka) te posebno intenzivne i česte stimulacije ovulacije u okviru pomognute oplodnje - kaže dr. Fistonić.
U tom je slučaju vrlo važno početi na vrijeme hormonsko liječenje, jer ženama u preuranjenoj menopauzi posebno prijeti mogućnost razvoja osteoporoze, kardiovaskularnih te metaboličkih bolesti, koje su tipične za stariju dob, kao što su pretilost, hiperlipidemija, dijabetes, rak dojke, Alzheimer.
- Pušenje ima velik utjecaj na pojavu preuranjenoga klimakterija jer nikotin smanjuje proizvodnju estrogena. Kod pušačica se znakovi preuranjene menopauze mogu pojaviti devet godina ranije od prosjeka. Osim toga, žene koje puše imaju i veći rizik od neplodnosti. Stoga pokušajte prestati pušiti jer su za potpun oporavak ponekad potrebne i godine - savjetuje ženama dr. Fistonić.
Preporuke za prehranu u menopauzi donosi nutricionistica Mirna Trumbetaš
Izbjegavajte:
- Rafinirane ugljikohidrate, poput bijeloga kruha i pekarskih proizvoda, slatkiša i grickalica
- Banane, grožđice, krumpir, brašno i proizvode od brašna, poput kruha, peciva, tjestenine, jer brže podižu šećer
- Djelomično hidrogenirane masti, trans masne kiseline (kojih ima u margarinu, keksima, slatkišima, krekerima i svim gotovim proizvodima), jer podižu razinu lošeg a smanjuju razinu dobroga kolesterola
Preporučuju se:
- Sve vrste mesa, mlijeko i mliječne prerađevine te jaja, pod uvjetom da su iz prirodnog uzgoja
- Voće, povrće i žitarice koji nisu tretirani pesticidima
- Neka na jelovniku češće bude riba hladnih mora, poput lososa, skuše i tune, koja sadrži omega-3 masne kiseline
- Domaće srdele, koje treba jesti s kostima jer tako unosimo u organizam više kalcija, koji je vrlo važan u borbi protiv osteoporoze
- Cjeloviti ugljikohidrati, mahunarke, voće i povrće te cjelovite žitarice, koji ne podižu razinu inzulina previsoko i prebrzo
- Kvalitetna ulja, orašasti plodovi i sjemenke, avokado
Uporaba antidepresiva dovodi do slabljenja seksualne želje
Za žene koje ne žele hormone, antidepresivi su u prvoj liniji dio nehormonskog liječenja simptoma perimenopauze. Kod oko 50-60% žena pomažu u suzbijanju simptoma, no istodobno kod 30-40% korisnica dovode do slabljenja libida. Kako je seksualnost jedan od važnih uvjeta kvalitete života, padom libida ulazimo u zatvoreni krug, kaže dr. Ivan Fistonić i dodaje da ginekolozi ne mogu biti jedini u liječenju perimenopauze.
Potreban uredan laboratorijski i ginekološki nalaz
Najviši stupanj dokaza o učinkovitosti postignut je u slučaju konvencionalnog hormonskog liječenja simptoma. Europske studije na velikom broju korisnica bioidentičnih farmaceutskih pripravaka pokazuju odličnu učinkovitost uz minimalne rizike. Kod pacijentica kod kojih su prethodno isključene kontraindikacije (dakle, ako imaju uredan ginekološki nalaz, zdrave dojke i laboratorijske nalaze), argumenti za odluku su relativno jednostavni: nadomještamo estrogen i progesteron, hormone koji se umanjeno proizvode u tijelu, kaže dr. Fistonić.
Pristup liječenju ovisi i o tome želi li žena zatrudnjeti
Kod žena koje ne planiraju rađati liječenje je tipično nadomjesno, estrogenom i progesteronom, dok će se kod onih koje još žele zatrudnjeti metodama pomognute oplodnje stimulirati ovulacija. Nadomjesno hormonsko liječenje kod preuranjenje menopauze smanjuje rizik za ranu pojavu kroničnih bolesti.
Promjena ritma i stila života može ublažiti simptome
Održavanje urednog indeksa tjelesne mase, tjelesna aktivnost, zdrava i redovita prehrana, uz izbjegavanje alkohola, jakih začina i kofeina, mogu značajno umanjiti valove vrućine i osigurati zadovoljavajuću kvalitetu života u perimenopauzi.