Jezik se uči još u maternici, pokazala je studija finskog Sveučilišta Helsinki. Bebe i prije rođenja slušaju i pamte riječi koje roditelji ponavljaju pa po dolasku na svijet već znaju kako članovi obitelji pričaju, piše Daily Mail.
One tako pamte zvukove unatoč tome što se mozak fetusa u to vrijeme još razvija. Znanstvenici su nerođenim bebama puštali riječ od tri sloga "tatata", a u istraživanju su sudjelovale 33 trudnice od 29. tjedna trudnoće pa sve do poroda. Nakon rođenja testirali su reakciju beba na istu tu riječ snimajući mozak.
Bebe koje su redovito slušale riječ lako su je prepoznale kao i najmanje promjene u njezinom izgovoru za razliku od onih beba koje su je prvi puta čule. Takva vrsta učenja jezika počinje u kasnijim stadijima trudnoće, a bebe čuju zvukove i riječi oko petog mjeseca, potvrdilo je istraživanje.
- Ovo je izvrsna prilika za roditelje. Bebe uče i slušaju i tijekom trudnoće pa se roditeljima preporučuje da im redovito pričaju - istaknula je voditeljica istraživanja, profesorica Minna Huotilainen.
Istraživanje je potvrdilo da učenje jezika ne počinje s prvim danom rođenje već u maternici. Nevjerojatno je kakav kapacitet ima mozak fetusa, napomenula je Patricia Kuhl s američkog Sveučilišta Washington.