Mnoge su kontinentalne domaćice patlidžan počele koristiti tek kad su počele kuhati ajvar za zimnicu. Tada su naučile da je ljubičasti izduženi plod neizostavan sastojak toga popularnog priloga s juga i mnoge ga sade samo za tu namjenu.
POGLEDAJTE VIDEO: Novi trendovi u prehrani
Našim susjedima Talijanima pak, baš kao i svim narodima sredozemnog kruga, patlidžan je jedno od povrća bez kojeg je nezamisliva ljetna kuhinja. Stoga i nije neobičan podatak da ga na tom području pripremaju na više od stotinu načina. Ta se biljka uzgajala u Kini i Indiji još u 5. stoljeću, a do Starog su je kontinenta donijeli arapski trgovci preko Španjolske, gdje se najprije udomaćila.
K našim je susjedima došao u 15., a u naše krajeve u 16. stoljeću. Nije odmah široko prihvaćen jer je bio neugledna biljka, sitna blijeda ploda, a njegova gorčina i danas mnoge odbija piše Harvesting History.
No brzo sespoznalo da je patlidžan, koji je do danas kultiviran i dostupan u ljubičastoj, bijeloj, žutoj i zelenoj boji te kao obli, okrugli i izduženi plod, ne samo pogodna zamjena za meso, nego i namirnica s mnogo lica i okusa u kojima danas, kad su nestale granice među nacionalnim kuhinjama, uživamo više nego ikad.
Najčešće se priprema pohan ili se puni nekim mesnim nadjevom. No to je izdašno povrće izvrsno u namazima koji su posebno popularni u sjevernoafričkim zemljama.
Jedno je od najpoznatijih jela baba ganoush koje se priprema tako da se meso pečenih patlidžana zgnječi i pomiješa s češnjakom, peršinom, limunovim sokom i tahini pastom te se poslužuje uz pogaču ili pečeno povrće.
U Maroku se patlidžani često poslužuju kao pire u koji se dodaje češnjak, mljeveni papar i paprika uz pogaču od kima.
A naši susjedi u okolici Napulja vole patlidžane napoletana. Pripremaju se tako da se ti plodovi narežu na tanke ploške, uvaljaju u malo brašna i prže na malo ulja. Nakon što se upije suvišna masnoća preliju se zagrijanom mješavinom maslinova ulja, vinskog octa, usoljenih inćuna i koncentrata rajčice.
Začine se i posipaju peršinom i češnjakom. Tako marinirani mogu se dulje čuvati i poslužiti i kao samostalno jelo, uz dodatak ovčjeg sira, ili kao prilog mesu s roštilja. S umakom od rajčica čine izvrsnu kombinaciju samostalno ili s tjesteninama i kao nadjev za pizzu.
Patlidžani s parmezanom
Sastojci:
- 3 velika patlidžana
- sol
- 2 češnja češnjaka
- ekstra djevičansko maslinovo ulje
- 2 dl pelata
- 2 svježe rajčice
- 250 g mozzarelle
- bosiljak
- 100 g parmezana
Priprema:
1. Patlidžane narežite na tanke ploške, posolite ih i pustite da odstoje oko sat vremena. Nakon toga istisnite rukom tekućinu i osušite ploške te ih popecite na malo maslinova ulja na tavi ili na roštilju. U istu tavu ubacite nasjeckane ljutiku i češnjak.
2. Kad luk postane staklast dodajte mu pelate, posolite ih i pustite neka se pirja dok se ne poveže u gust umak. Dodajte natrgane komadiće bosiljka. U vatrostalnu posudu ulijte malo maslinova ulja i slažite red patlidžana, red krugova mozzarelle pa sloj rajčice. Završite s patlidžanima i ploškama svježe rajčice.
3. Pecite oko 30 minuta na 180 Celzijevih stupnjeva. Kad vidite da je površina lagano zlatne boje, izvadite, posipajte naribanim parmezanom i vratite još 5-10 minuta u pećnicu.
Punjeni patlidžani
Sastojci:
- 2 patlidžana
- crvena paprika
- vezica mladog luka
- tikvica
- 2 rajčice
- peršin
- 3 češnja češnjaka
- sol, papar
- maslinovo ulje
- 100 g feta sira
Priprema:
1. Patlidžane prerežite i posolite. Kad odstoji isperite ga, osušite i ispecite na tavi ili na roštilju prerezane strane prema dolje. Pečeni patlidžan izdubite i meso nasjeckajte. Tikvicu papriku i mladi luk narežite na sitne kockice. Povrće popržite na maslinovu ulju zajedno s izvađenim mesom patlidžana i usitnjenim češnjakom, a pred kraj dodajte rajčicu narezanu na kockice i nasjeckani peršin.
2. Začinite solju i svježe mljevenim crnim paprom prema ukusu i pripremljenom smjesom napunite patlidžan. Po svakoj napunjenoj polovici patlidžana rasporedite kockice fete i nasjeckane stabljike peršina.
3. Poslažite ih u nauljenu posudu za pečenje i stavite u pećnicu oko 30 minuta na 180 Celzijevih stupnjeva. Poslužite vruće uz sezonsku salatu ili kao prilog mesu.
Arapski namaz od patlidžana
Sastojci:
- 500 g patlidžana
- 5 češnjeva češnjaka
- 2 šake badema
- 100 ml maslinova ulja
- 50 ml jogurta
- 1-2 velike žlice brašna
- chili prah
- sitno sjeckano lišće svježeg peršina
- žličica tahinija
- limun
- sol, papar
Priprema:
1. Patlidžan narežite na kockice i ubacite ga u dobro zagrijan wok ili dublju teflonsku tavu koju ste dobro namazali maslinovim uljem. Dodajte češnjak, chili praha prema ukusu, sol i papar. Dobro ispržite do zlatne boje.
2. Prema potrebi. dodajte još malo ulja, a kad je patlidžan gotov, dodajte žlicu do dvije brašna i pustite da se tako prži još 2-3 minute uz stalno miješanje. Ispržite bademe na suhoj tavi, a kad se ohlade sameljite ih.
3. Kad su se patlidžani ohladili, stavite ih u multipraktik, dodajte im bademe, peršin, tahini, sok pola limuna, jogurt i dobro sve usitnite dok ne dobijete kompaktan namaz. Prema potrebi, dodajte još ulja, soli, chilija ili svježe protisnuta češnjaka. Poslužite na prepečenom ili svježem kruhu.