To je to što me zanima!

'Pasivno' gledanje tv-a krivac je za dječje teškoće s govorom

Roditelji se sve više oslanjaju na televiziju i računalo da im zabavljaju djecu dok oni imaju posla. Oni se sve manje druže s djecom, a to je krucijalno za razvoj govora
Vidi originalni članak

Pretjerana izloženost djece televiziji može naškoditi njihovom razvoju govora, što kasnije može uzrokovati probleme u školi, a jednako je loša kao i pasivno pušenje, stoji u upozorenju Američke akademije pedijatara za djecu mlađu od dvije godine.

Sami roditelji se danas sve više oslanjaju na televiziju i računala da ima zabavljaju djecu dok oni imaju posla. Osobito je opasno tzv. pasivno gledanje televizije, odnosno uključena televizija bez da je itko gleda. To je razlog zašto se djeca manje igraju, a koncentracija im je slabija jer im zvukovi s televizije odvraćaju pozornost, tvrde iz Akademije.

- Televizija je jedan od razloga zašto se roditelji i djeca sve manje druže što je krucijalno za razvoj govora. Dok roditelji gledaju televiziju, to je medij iz pozadine za njihovu djecu. On odvlači pozornost roditelja i smanjuje njihovu interakciju s djecom. Prisutnost televizije može ometati dijete u učenju iz igre. Ako se želite družiti s djecom morate isključiti televiziju - ističe za Daily Mail voditeljica istraživanje pedijatrica Ari Brown.

Roditelji bi trebali smanjiti gledanje televizije ili je jednostavno ugasiti ako nitko ne gleda. Najbolje je gledati tv dok već djeca spavaju, jer upravo gledanje televizije prije spavanje uzrokuje loš san kod djece, dodaje.  

Djeca mlađa od osam godina provedu četiri puta više vremena pred televizijom nego baveći se drugim aktivnosti kao što su čitanje, slušanje glazbe i igranje računalnih igrica. 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare