Stopa braka najniža je u povijesti SAD-a, a žene i muškarci u brak ulaze sve kasnije. Velik broj parova svoju vezu ne želi okruniti brakom jer se boje razvoda, potvrđuje studija Istraživačkog centra Pew provedena na 122 ljudi. Podijeljeni su u dvije grupe, višeg i nižeg socijalnog statusa.
Socijalni pritisci i strah od obaveze zabrinjavaju žene višeg socijalnog statusa, dok je žene nižeg statusa strah većih obaveza i financijskog opterećenja. Najviše su oko ulaska u brak uzbuđeni parovi boljeg socijalnog statusa kojima je zajednički život sljedeći logični korak. Za 67 posto njih, socijalne, pravne, emocionalne i ekonomske posljedice razvoda su prava briga.
No najveća briga svima je je li to doista srodna duša. Osim toga muče ih socijalni i ekonomski utjecaj razvoda, kao i način na koji društvo gleda na razvod. Ni iskustva prijatelja koji su to već prošli im ne olakšavaju odluku.
Svi prvenstveno žele brak s partnerom za kojeg smatraju da je onaj pravi i nadaju se da će trajati cijeli život. Ovo razmišljanje dijele oni koji u brak stupaju tek nakon što su potpuno sigurni u svoju odluku, oni koji zbog vjerskih uvjerenja ne vjeruju u razvod te oni koji se za taj potez pripremaju emocionalno i financijski, tvrde stručnjaci.
Žene nižeg socijalnog statusa boje se da će ako stvari krenu po zlu teško izaći iz braka. One su dvostruko spremnije priznati da će ostati u braku koji se raspada zbog većih zajedničkih prihoda nego žene višeg socijalnog statusa. Naime, njima je lakše živjeti s dvije plaće, nego s jednom.
Zbog pravnih, emocionalnih i financijskih posljedica, ali i onih koji razvod ostavlja na djecu, većina ljudi priznaje da ne znaju je li brak bio vrijedan toga. Oni ne vide prednost u braku, a žene smatraju da će im to donijeti samo nerealna očekivanja njihovih partnera. Parovi nižeg socijalnog status koji žive zajedno brak smatraju samo papirom i ne žele promijeniti svoj status.