Umjetno stvorena gljivica Metarhizium anisopliae može ubiti parazita malarije u tijelu komarca, potvrdila su laboratorijska testiranja. Novi pristup u kontroli ove zarazne bolesti osmislili su znanstvenici Sveučilišta Maryland. Umjesto ubijanja komaraca koji prenose malariju, gljivica koja proizvodi antimalaričan protein ubiti će parazita u njemu. Novostvorena gljivica djeluje poput hipodermične šprice koja u krvi komarca u roku od nekoliko dana suzbije parazita malarije.
- Ako u komarcu nema parazita, onda on ni ne može širiti malariju ubodom - izjavio je izumitelj ove gljivice, znanstvenik Raymond St. Leger.
Malarija nije izumrla
Oko 40 posto svjetskog stanovništva naseljava područja zahvaćena malarijom, a u Africi svakih 30 sekundi jedno dijete umre od posljedica te bolesti. Od nje godišnje umre više milijuna ljudi, ponajprije trudnica i djece.
Evolucijski korak unaprijed
Pronalazak pouzdanih načina za obranu ljudi od komaraca koji šire bolesti nije nimalo jednostavno. Dosad smo se s njima obračunavali pesticidima, toksinima biljaka, pa čak i gljivicama. Jedna po jedna, ove su se taktike pokazale bezuspješnima, jer se parazit na neki način prilagodio i postao otporan. Inovativan pristup dr. Legera uskoro bi trebao biti testiran i van laboratorija, a studija je objavljena u časopisu Science.