Mnogi su pomislili da je to istina - Papa Franjo nosi ogromnu jaknu, kakva je hit posljednjih godina te mu čak odlično pristaje. No fotografija nije stvarna, već je napravljena u AI generatoru, odnosno programu Midjourney koji može koristiti tko god želi. Dovoljno je da napišemo ime osobe ili stvari i u jednoj rečenici objasnimo što želimo da bude na fotografiji.
Ovaj relativno novi moment kreiranja paralelne stvarnosti kod mnogih izaziva sablazan, jer ionako danas teško procjenjujemo koja je fotografija realna. Virtualna odjeća sve je prisutnija na online kanalima.
POGLEDAJTE VIDEO:
Nakon što ju je netko 'nacrtao' na platformi Midjourney, podijeljena je na Redditu, a onda osvojila i Twitter. Naravno, u duhu površnosti društva u kakvoj živimo, dok smo prenapučeni informacijama, većina je mislila da je fotografija stvarna.
Mnogi su pohvalili pritom stil poglavara Crkve, no neki smatraju da je to ipak previše 'fashion' za njega.
Naravno, ljudi su podijeljeni oko svega, kao i kod svake teme, no činjenica je da je uistinu teško uvidjeti da je fotografija potpuno nerealna.
Zato su tu oni skeptični, koji su odmah analizirali fotografiju, uvidjevši da je riječ zapravo o fejk sceni. Naime, Midjourney ima određenih problema s generiranjem ruku, no to će umjetna inteligencija zasigurno uskoro popeglati.
Jedan od onih koji je komentirao fotografiju je i Don Moynihan, profesor na Georgetownu. Predlaže, na humoran način, da Papa možda pokrene vlastiti brend te se pita kako bismo mu nadjenuli ime. Moynihan je u post uključio još dvije fotografije Pape, koje su obje stvarne, no na prvu se uopće ne čini da postoji neka bitna razlika.
Danas su svi Influenceri, čim neki stil privuče pažnju, a sada je to postao jedan crkvenjak. Naravno da to nije u njegovu skromnom duhu, a ni po pravilima njegova dress codea.
Ovaj moment da viralna može postati neka lažna fotografija s ljudima koji su bitni i poznati ili čak nekime od nas, mnogima nije nimalo zabavno. Naime, za očekivati je još takvih 'fora', stoga treba uistinu dobro provjeriti istinitost. No, pitanje je - je li to uistinu moguće. Ili ćemo uskoro biti zagušeni fejk fotografijama za koje nećemo moći pretpostaviti jesu li stvarne.