Ako ste primijetili da vaša koža pati u posljednjih godinu dana, počeli ste dobivati akne, bore ili vam se općenito stanje kože pogoršalo, niste jedini. Razlog vaših problema s kožom je vjerojatno pandemijski stres.
POGLEDAJTE VIDEO: Na kožu stavlja svoje mlijeko
- Višestruko zaključavanje u kombinaciji sa stresom rada i školovanja djece od kuće teško je za mentalno zdravlje većine ljudi. Iako se normalno stanje polako nazire, stresno razdoblje još uvijek nije gotovo, a takav dodatni stres može prouzrokovati kožne bolesti poput ekcema i psorijaze - kaže dermatološka medicinska sestra, Paula Oliver.
Osim toga, ako već od prije imate problema s tenom, to također može utjecati na vaše mentalno zdravlje.
- Stres uzrokuje kožne bolesti, a kožne bolesti stres - kaže dermatologinja i savjetnica dr. Alia Ahmed.
- Ljudi s kožnim oboljenjima izloženi su većem riziku od razvoja lošeg psihološkog zdravlja, što znači da je vjerojatnije da će doživljavati osjećaje poput posramljenosti, tjeskobe, imati probleme sa slikom svojeg tijela ili se osjećati socijalno izoliranima. Ti osjećaji tada mogu utjecati na njihovu kožu i to se može pretvoriti u začarani krug - dodala je.
Zašto stres utječe na našu kožu?
- Mozak ima put koji aktiviran stresom uzrokuje oslobađanje različitih kemikalija i hormona koji potiču upalu u tijelu i koži. Loše emocionalno stanje dovodi do oslobađanja hormona stresa (kortizola), za koji se zna da utječe na imunološki sustav - nastavlja dr. Ahmed.
Učinci kortizola mogu se razlikovati, od toga da koža može biti suha i svrbjeti, mogu se stvarati bore i pigmentacije, kao i pojava preranog starenja i beživotna koža.
Oliver dodaje: 'Akne zacjeljuju puno sporije kad je osoba pod stresom, što znači da prištići opstaju dulje i vidljiviji su'.
Kontrola stresa
Stručnjaci se slažu da je liječenje uzroka, a ne simptoma, najbolji pristup, zbog čega biste prvo trebali početi sa smanjivanjem stresa u svom životu. Dr. Ahmed kaže da često vrlo jednostavne promjene mogu napraviti velike promjene u životu pacijenata. Dakle, važno je uzeti u obzir količinu sna, dnevni unos tekućine, izbor hrane i količinu vremena provedenog u vježbanju.
Oliver preporučuje da se držite zdrave, uravnotežene prehrane koja obiluje lisnatim povrćem, dobrim masnoćama i hranom bogatom vlaknima. Pijenje najmanje dvije litre vode dnevno također može pomoći u hidrataciji kože i spriječiti akne i rane znakove starenja.
Tjelovježba je još jedan faktor životnog stila koji treba razmotriti, jer ona oslobađa endorfine zbog kojih se osjećate sretno i pruža vam priliku da raščistite svoj um od svakodnevnih briga. Izvedite psa u šetnju, vozite se biciklom do trgovine ili plešite, bitno je samo da se pokrenete kako biste se osjećali bolje.
Uz to, dr. Ahmed preporučuje isprobavanje tehnika opuštanja, poput meditacije. Postoje aplikacije koje vam to mogu olakšati (npr. Headspace), a možete si pomoći i sa web stranicama za samopomoć. Ako niste sigurni koji je pristup pravi za vas, razgovarajte sa svojim liječnikom.
Briga o koži
- Važno je zapamtiti da jurnjava za tajnom besprijekorne kože može biti emocionalno uznemirujuća, ali suočavanje s nesavršenostima kože vas može osnažiti. Dakle, dobar proizvod za njegu kože koji rješava vaše kožne probleme vam može pomoći da se osjećate sigurnije u vlastitu kožu - kaže dr. Ahmed.
Ona preporučuje upotrebu laganog ulja za nadopunjavanje hidratacije i bolju elastičnost kože, dok Oliver predlaže da uzmete kvalitetno hidratantno sredstvo koje će ublažiti suhoću kože te kožne bolesti poput ekcema i psorijaze, piše Independent.