To je to što me zanima!

Pad progesterona u 30-ima dovodi do preranog starenja: Ovi savjeti mogli bi vam pomoći

Hormoni utječu na našu kožu i tijelo kako starimo. U 30-ima polako počinje opadati progesteron. Kada se to dogodi, možemo vidjeti znakove preranog starenja - kao i više stresa, kako na koži, tako i na tijelu
Vidi originalni članak

Tijekom života kako starimo mijenjaju se naša koža, kosa i tijelo, a sve to zbog promjena kao što su životni stil, prehrana, okolina i hormoni.  Hormoni imaju velik utjecaj na našu kožu, a na njih utječe gotovo sve: prehrana, spavanje, raspoloženje, vaše okruženje, kao i prirodne fluktuacije koje dolaze sa zrelošću i godinama.

POGLEDAJTE VIDEO:
Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Prema američkoj dermatologinji i specijalistici za hormone Keire Barr u srednjim i kasnim 30-ima trebali biste očekivati ​​pad hormona progesterona. 

Progesteron spada u skupinu steroidnih hormona. To je ženski spolni hormon koji zajedno s estrogenima sudjeluje u regulaciji menstrualnog ciklusa. Svi ovi hormoni imaju učinak na vašu kožu i kosu - i dobar i loš. 

- Učinak progesterona na kožu doprinosi elastičnosti kože, pigmentaciji, kao i povećanoj cirkulaciji i aktivnosti lojnih žlijezda. Progesteron je važan za žene, pogotovo jer je, počevši od sredine i kasnih 30-ih, prvi hormon koji je počeo primjetno opadati - kaže Barr te nadodaje da menopauza nije jedini put kad prolazite kroz pad spolnih hormona jer pad započinje i eskalira već u 30-ima.

Progesteron se pretvara u kortizol kada je osoba pod stresom, tako da u tim situacijama djeluje i kao prirodna kontracepcijska metoda. Visoka razina stresa i nizak progesteron često dovode do problema s plodnosšću. Progesteron je prirodni antidepresiv, važan je za redovit san, sprječava estrogen u poticanju rasta stanica, kako bi spriječio rak maternice, dojke i jajnika, regulira rad štitnjače.

Njegov nedostatak pored ostalog može utjecati na nastanak akni, pojavu hiperpigmentacije uslijed izlaganja suncu i gastrointestinalne tegobe. S njegovim padom vjerojatno ćete početi osjećati i suhu kožu (zbog smanjene proizvodnje ulja), povećane tamne mrlje i fine linije. 

Stres, nedostatak sna i anksioznost dramatično utječu na našu kožu: može dovesti do preranog starenja, osjetljivije kože, ugrožene kožne barijere i slično.

Dakle, kad dođete u tridesete, evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći:

1. Kada ste pod stresom fokusirajte se na disanje: Oni koji vježbaju pravilno disanje imati će znatno niže razine hormona stresa kortizola u usporedbi s onima koji ne vježbaju i ne prakticiraju pravilno disanje, potvrđuju studije. Kortizol je odgovoran za reakciju našeg tijela na stres, a njegova visoka razina može uzrokovati kroničnu upalu, razgradnju kolagena i senzibilizaciju kože.
2. Nosite kremu za sunčanje:  Budući da se u to vrijeme povećavaju tamne mrlje i hiperpigmentacija, uvijek zaštitite svoju dragocjenu kožu SPF-om i sjajnijim antioksidantima, poput niacinamida i vitamina C.
3. Nabavite gušću hidratantnu kremu: Budući da koža postaje manje masna i više suha, izaberite gustu hidratantnu kremu, piše Mind Body Green.
 

Idi na 24sata

Komentari 1

  • invasion 02.06.2021.

    Korisni saveti, ali nekad ne pomaze nista sem nanoklinike.

Komentiraj...
Vidi sve komentare