Od 2009. godine broj nominiranih filmova u kategoriji za najbolji film popeo se s pet na deset. Razlog tomu je Akademijina želja da što većem broju njih da priliku da zbog epiteta “nominirani najbolji film” privuku veći broj gledatelja. No ne samo gledatelja nego i turista koji će posjetiti lokacije na kojima su filmovi snimani.
Osim “Kraljeva govora”, svi su snimani na raznim odredištima diljem SAD-a.
Tako je, primjerice, radnja “127 sati” smještena u divljoj prirodi kanjona u državi Utah, a filmova “Crni labud” i “Socijalna mreža” u manje poznatim, “pitomim” američkim koledžima. Ostali nominirani filmovi snimani su u studijima L.A.-a.
Manhattan - zabava za sve
Psihološki triler “Crni labud”, o mladoj balerini koja otkriva svoju tamnu stranu, sniman je na nekoliko lokacija na njujorškome Manhattanu. On je financijsko, trgovačko i kulturno središte SAD-a. Brojni restorani, muzeji, kazališta, fakulteti i klubovi mogu zadovoljiti ukus baš svakog posjetitelja tog otoka.
London povijesne zgrade i ulice
U filmu “Kraljev govor” mogu se vidjeti brojne povijesne lokacije Londona. Među njima su Battersea Power Station, najveća europska zgrada od opeke, palača Lancaster House, slavna Harley Street...
Lowell tekstilno središte Amerike
Rodno mjesto američkog slikara Jamesa Whistlera i pisca Jacka Kerouaca poslužilo je kao filmska lokacija biografske drame “Boksač”. Grad je smješten na rijeci prepunoj kanala i živopisnih mlinova.
Utah impresivni crveni kanjon
Klaustrofobični film Dannyja Boylea “127 sati”, o planinaru koji na pet dana zapne u klancu, sniman je u veličanstvenom kanjonu u Moabu u državi Utah.
U njegovoj blizini nalazi se Dolina spomenika, u kojoj su u stijenama isklesane glave američkih predsjednika.
Santa Fe grad indijanskog naslijeđa
Remake vesterna iz 1969. “Čovjek zvan Hrabrost” sniman je u državi New Mexico u Santa Feu. Poznat je po ljutoj hrani, mnogobrojnim galerijama, indijanskim rukotvorinama te prelijepoj prirodi.