Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Brendovi prilagodili svoj logo - i sugeriraju socijalnu distancu
Velika farmaceutska tvrtka Johnson & Johnson među posljednjima je koji su najavili da rade na cjepivu, a u ponedjeljak su objavili da će testiranje na ljudima provesti već do srpnja. Time bi više od milijardu doza za hitnu uporabu imali već početkom sljedeće godine, piše CNN.
POGLEDAJTE VIDEO:
Johnson & Johnson objavio je da na proizvodnji cjepiva surađuju sa Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA) koja je dio Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi SAD-a. Nakon objave te vijesti u ponedjeljak, vrijednost dionica te tvrtke skočila je za sedam posto.
No i mnogi drugi rade na razvoju cjepiva, uključujući manje tvrtke poput Moderne (MRNA), Noravaxa (NVAY) i Inovia (INO), kao i divova poput Pfizera (PFE) koji na cjepivu radi s njemačkim partnerom BioNTech (BNTX). Dionice Moderne, Noravaxa, Inovia i BioNTecha ove godine su se drastično srozale, a na tržište je utjecao strah od korona virusa. Pfizerove dionice tako danas imaju 20 posto manju vrijednost nego prije krize.
- No stvaranje i testiranje novih cjepiva nije najbrži način za liječenje Covid - 19 - tvrdi Sergey Young, osnivač tvrtke Longevity Vision Fund koja se bavi ulaganjem u male biotehničke tvrtke.
Možda djeluju već postojeći lijekovi
Pojedine tvrtke nadaju se da već postojeći lijekovi ili cjepiva za druge infektivne bolesti i imunološke poremećaje mogu koristiti u borbi protiv ove pandemije.
- Ovo je prvi put u povijesti da tvrtke ovako brzo pokušavaju pronaći proširenu primjenu za postojeće lijekove. Cjepivo je daleka budućnost i možemo mu se nadati najranije do rujna - istaknuo je Young i dodao kako već sada postoje tri lijeka koja bi mogla u konačnici liječiti i simptome COVID - 19.
Na prvom je mjestu remdesivir, lijek kojeg je proizvela tvrtka Gilead Sciences (GILD) i njime se liječi ebola te druge visoko zarazne bolesti. Dužnosnici Svjetske zdravstvene organizacije smatraju da taj lijek ima najviše potencijala za efektivno liječenje pacijenata s korona virusom. Oni su počeli kliničko istraživanje lijeka na pacijentima u Španjolskoj i Norveškoj.
- Remdesivir je lijek koji se još istražuje, a planiramo ishod kojem se svi nadamo - da se pokaže kao siguran i efektivan u liječenju korona virusa. U međuvremenu pokušavamo etičkim i odgovornim pristupom ustanoviti je li to uistinu tako - kazao je u subotu direktor Gileada Daniel O'Day.
Young ističe da bi još dva lijeka mogla biti učinkovita. Najprije, to je lijek za liječenje HIV infekcije Kaletra kojeg proizvodi AbbVie (ABBV) te je kombinacija antiviralnih lijekova lopinavira i ritonavira. Kevzara je drugi lijek, a koristi se za liječenje reumatoidnog artritisa. Proizvodi ga Regeneron (REGN) te europski Sanofi (SNY). Sanofi također radi na razvoju cjepiva, a za to je od SAD-a dobio i financijska sredstva.
U međuvremenu, kineski dužnosnici također istražuju lijek za reumatoidni artritis, Rocheovu Actemru. Nadaju se kako će jedan ili više od tih lijekova pomoći ublažiti teške simptome korona virusa i omogućiti velikim tvrtkama da imaju dovoljno vremena za razvoj cjepiva koje će stići kao dugoročno rješenje u zaustavljanju širenja bolesti.
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Lažne vijesti i korona: Kako ostati imun i spriječiti širenje
POGLEDAJTE VIDEO #ZAJEDNO24SATA sa Robertom Knjazom: