To je to što me zanima!

Ovo su signali moždanog udara - što hitnije otiđite u bolnicu

Svjetski dan moždanog udara obilježava se zato što se radi o globalnoj epidemiji, a u Hrvatskoj ga godišnje doživi od 15.000 do 16.000 ljudi. Samo trećina ostane radno sposobna
Vidi originalni članak

Iznenadna utrnulost ili oduzetost ruku, nogu ili lica, smetnje u govoru, vidu ili hodu, te vrtoglavica i glavobolja, neki su od glavnih simptoma moždanog udara, pa svatko tko ih osjetiti treba se odmah javiti u najbliži bolnički hitni prijem kako bi na vrijeme, unutar tri do 4,5 sata od nastanka moždanog udara, dobio potrebnu medicinsku pomoć, ističu stručnjaci u povodu Svjetskog dana moždanog udara, koji se obilježava 29. listopada.

"Moždani udar je važno prepoznati kao hitno stanje jer postoje uspješne metode liječenja koje mogu razbiti ugrušak u mozgu i obnoviti protok krvi", istaknula je na konferenciji za novinare u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ) Vanja Bašić Kes, predstojnica Klinike za neurologiju KBC-a Sestre milosrdnice.

Iako zadnjih 15-ak godina Hrvatska bilježi pozitivan trend smanjenja smrtnosti od cerebrovaskularnih bolesti, koje su drugi uzročnik smrti u svijetu, posebice kod dobnih skupina ispod 64 godine starosti, Kes Bašić navodi da polovica bolesnika umire od posljedica udara, trećina ima trajni invaliditet, a svega trećina ostaje radno sposobna.

Po podacima HZJZ-a, u Hrvatskoj moždani udar doživi 15.000 do 16.000 ljudi godišnje, a oko 7500 umre od posljedica, što je 14 posto svih smrti u Hrvatskoj. Po stopi smrtnosti daleko smo iznad prosjeka za europsku regiju i daleko iznad prosjeka EU.

Svjetski dan moždanog udara obilježava se zato što se radi o globalnoj epidemiji, pa u svijetu možtdani udar svake godine doživi 17 milijuna ljudi, a umre njih 6,5 milijuna.

Tema ovogodišnje kampanje je "Suoči se sa činjenicama: Moždani udar može se liječiti", čime se želi ukazati javnosti o važnosti preventivnih aktivnosti, promicanja zdravog načina života, pravovremenog liječenja i rehabilitacije.

"Bitno je naglasiti kako postoji velika mogućnost prevencije putem zdravog načina života, a primarnom i sekundarnom prevencijom moguće je spriječiti veliki broj neželjenih događaja ili ih odgoditi za kasniju dob. Bitno je educirati javnost da prepoznaju znakove moždanog udara, da je to hitno stanje kao i srčani udar, koje zahtijeva hitni prijem u specijalizirane jedinice za liječenje moždanog udara", kazala je Verica Kralj iz HZJZ-a.

Za sprječavanje moždanog udara važni su nepušenje, pravilna uravnotežena prehrana, svakodnevna tjelesna aktivnost i primjerena tjelesna težina, te redovita kontrola krvnog tlaka, pulsa, šećera i masnoće u krvi. Pritom stručnjaci ističu važnu ulogu obiteljskih liječnika u prevenciji moždanog udara.

Idi na 24sata

Komentari 30

  • 0911859770 30.10.2016.

    Dobro je to znati, ako se pokaže da nije moždani udar nego migrena ili sl. možemo biti sretni što smo izbjegli metak, doslovno metak od krvnog ugruška, jer kada se to dogodi svi djelovi mozga ispred ugruška ostano bez "napajanja" ali ako se djeluje unutar pola sata, sat vremena šteta se može smanjiti x dakle brzina je glavna stvar, jer se kod moždanog udara sve odvija brzo. Jako brzo jer se radi o sekundama, a ne minutama ili još goreg satima,pobrinimo se da se zravo hranimo, odbacimo pušenje cigareta jer svatko od nas može biti sljedeći. Neka nam Dragi Bog pomogne.

  • 779danai4ure 29.10.2016.

    pored raka još i ovo , ufff.....

  • Karatebuba 29.10.2016.

    Najbolja je brza i efikasna smrt

Komentiraj...
Vidi sve komentare