To je to što me zanima!

Ovo su najčešća praznovjerja i razlozi zašto vjerujemo u njih: Crne mačke, prosipanje soli...

Mnoga praznovjerja vuku korijene iz davnih vjerovanja različitih naroda. Međutim, međusobnim miješanjem kultura kroz povijest, mnoga su vjerovanja i danas široko rasprostranjena diljem svijeta
Vidi originalni članak

Svaka kultura ima svoja praznovjerja. U nekim azijskim društvima, primjerice mnogi vjeruju da brisanje poda nakon zalaska sunca donosi nesreću, a loše je i ostaviti štapiće da stoje u zdjeli riže.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

No ipak, neke su kulture bile u međusobnom dodiru toliko dugo da su se vjerovanja pomiješala, što je rezultiralo time da prema nekim stvarima postupamo na iste načine.

NA TO SE NEKAD JAKO PAZILO Znate li otkud vjerovanje da nije dobro ustati na lijevu nogu?

1. Crna mačka 

Crne mačke postale su sinonim za mnoge sablasne stvari i praznovjerja. Međutim, ta su stvorenja tek od trinaestog stoljeća povezana s okultizmom. Osobito u zapadnoj kulturi, često su ih doživljavali kao vještičja stvorenja.

Oduvijek je poznato da vještice štuju prirodu, poštuju biljke i životinje. Nažalost, svaka naklonost prema njima počela se smatrati 'đavolskom'. Međutim, čini se kao da se vremenom ništa nije promijenilo, na primjer, crnim mačkama može i dalje trebati dulje da budu usvojene od ostalih. 

2. Prekriženi prsti

Ova se gesta uglavnom koristi u dvije svrhe: otjerati zle duhove ili donijeti sreću. U davna vremena su se međusobno križali kažiprsti misleći da će se tako prizvati dobri duhovi i ispuniti se želje. Također je rečeno da su rani kršćani ovo koristili kao zaštitu od Božjeg gnjeva zbog kršenja jedne od zapovijedi 'Ne svjedoči lažno protiv bližnjega svoga'. 

Kako je religija u to vrijeme bila nepoželjna, svaki put kad su morali lagati o tome da slijede kršćanstvo, jednostavno bi prekrižili prste, istinski vjerujući da to može pomoći. Danas neki rade isto, križaju prste iza leđa.

3. Otvaranje kišobrana u zatvorenom prostoru

Ovo nema nikakve veze s lošom srećom ili bilo čime sličnim. Zapravo, u osamnaestom stoljeću su se kišobrani izrađivali s metalnim žbicama. A njihov kruti, nespretni opružni mehanizam činio ih je još opasnijima u zatvorenom prostoru. Tako bi svako naglo otvaranje moglo ozbiljno ozlijediti bilo koga oko njih. Možda je to bio glavni razlog zašto se tako jednostavna radnja danas smatra čudnim praznovjerjem iz prošlosti.

4. Razbijena ogledala

Stari Grci vjerovali su da odraz ljudi na površini vode otkriva njihove duše. No ogledala su nešto kasnije počeli proizvoditi Rimljani, koji su vjerovali da njihove duše kroz te naprave promatraju bogovi. Zato se oštećivanje ogledala smatralo nepoštovanjem prema njima. Međutim, postoje i racionalnija objašnjenja za ovo praznovjerje.

U sedamnaestom stoljeću u Europi su se počele pojavljivati ​​prve tvornice za proizvodnju ogledala. Ali ti otmjeni komadi stakla i dalje su bili vrlo skupi i samo su ih vrlo bogati mogli posjedovati. Zbog toga je njihovo razbijanje izazivalo dodatne troškove i vjerovalo se da je to vrlo nesretan događaj.

5. Hodanje ispod ljestava

Sva 'loša sreća' vezana uz ovo praznovjerje krije se u trokutastom obliku koji ljestve stvaraju same ili s bilo kojom površinom. Mnogi kršćani vjeruju da predstavlja Sveto Trojstvo, a broj 3 im je  svet. Dakle, hodanje kroz ovaj trokut smatra se kršenjem Svetog Trojstva.

Drugo objašnjenje je da su ljestve u takvom položaju u prošlosti bile povezane s vješalima. Ali budući da u današnje vrijeme ne postoji ništa slično, ne treba se zamarati razmišljanjem o tome. Ipak, ako vjerujete da vam to može donijeti nesreću, jedna smiješna opcija za 'rješavanje ovog problema' je da se vratite putem kojim ste došli, ali ovaj put imate priliku zaželjeti želju.

UMANJUJE STRAHOVE Praznovjerje? Zašto kucamo o drvo i ima li to ikakvog smisla

6. Kucanje o drvo

U mnogim kulturama lupaju ili dodiruju komad drveta kako bi spriječili lošu sreću. Jedno uobičajeno objašnjenje je da su neke poganske kulture vjerovale da duhovi i bogovi borave u drveću. Tako da je kucanje na njega bio svojevrsni poziv za zaštitu. Međutim, neki istraživači vjeruju da sve to potječe iz dječje igre iz devetnaestog stoljeća pod nazivom 'Tiggy Touchwood' - bila je to vrsta igre u kojoj su igrači bili imuni, da ne budu uhvaćeni, kada dotaknu komad drveta.

7. Svrbež dlanova

Iako je sjajno primiti naznaku o pristizanju novca, i ovo su praznovjerje prvi popularizirali Saksonci u petom stoljeću, neki istraživači kažu da bi ono jednostavno moglo biti uzrokovano različitim stanjima, poput koprivnjače. Kroz povijest su se neka praznovjerja, uključujući i ovo, stopila zajedno, tako da sada mnogo njih vjeruje u to diljem svijeta. Neki čak pokušavaju ogrebati ruke o drvo kako bi sebi donijeli još više sreće. 

8. 'Nazdravlje'

Jedno od najčešćih objašnjenja ovdje je povezano s idejom da je u davna vremena kihanje bilo znak da je netko zaražen kugom. Iako kihanje nije bilo simptom ove užasne bolesti, mnogi su i dalje vjerovali da je ovo način iskazivanja suosjećanja i da može nekako zaštititi.

9. Prosipanje soli

Podrijetlo ovog je donekle slično razbijanju ogledala. Činjenica je da je sol u prošlosti bila vrlo skupa i mogla se koristiti u mnoge korisne svrhe. Zbog toga se nije blagonaklono gledalo na njezino rasipanje. Bio je to dragocjen začin i s njim je trebalo biti jako oprezan, donosi Bright Side.

NE STAVLJA SE SVUGDJE POD JASTUK Zubić vila nije svugdje u svijetu ista: Negdje zub daju psima, bacaju ih u zrak, zakopaju...

Idi na 24sata

Komentari 5

  • Jo.Ka. 25.10.2022.

    Kao klinac sam imao problema sa crnim mackama. Pogotovo ako je ispred mene prosla cestu. S godinama sam to prerastao 😄

  • Vagina 25.10.2022.

    A Horoskop ništa? 🙄

  • BodljaTrnovita 25.10.2022.

    Čovjek je odvajkada osjećao bojazan pred životnim problemima i utonućem u ništavilo, pred mnogim nepoznanicama svijeta u kojemu je njegova opstojnost prethodila svakom poznavanju vlastita podrijetla i prirodnih zakonitosti. Upravo je čovjekova tjeskoba ispunila prostor izmaštanim nevidljivim bićima, mitologijama i teogonijama, kao i mnogobrojnim bogovima i duhovima, njihovim pogubnim i korisnim utjecajima i vjerovanjima u nadnaravno? Sve je to zauzimalo svoje mjesto u kolektivnomu imaginariju i društvenome životu minuloga doba. Ali danas ... !?

Komentiraj...
Vidi sve komentare