'Čarobni' trikovi s bocom za vodu učinit će da vaše biljke cvjetaju - bez muke. Zalijevanje biljaka, bilo u zatvorenom ili na otvorenom, ključno je, osobito u toplijim mjesecima - ali mnogi često to zaborave napraviti.
POGLEDAJTE VIDEO:
Kao što previše hidratacije biljkama može biti štetno za njihov rast, tako je jednako važno i dovoljno zalijevanja. Srećom, dva stručnjaka za vrtlarstvo otkrila su kako bi jeftina plastična boca mogla riješiti sve vaše brige, donosi The Sun.
Možete usavršiti svoju rutinu zalijevanja pomoću najučinkovitijih načina korištenja boca za vodu, prema uputama stručnjaka Toma Hiltona i Sare Dixon.
- Važno je učinkovito zalijevati vrt kako bi biljke bile zdrave i cvjetale tijekom cijele sezone - kaže Sarah, voditeljica marketinga za Ujedinjeno Kraljevstvo i međunarodni marketing u Hozelocku, svjetskom proizvođaču vrtne opreme.
- Korištenje plastične boce za stvaranje jednostavnog, ali učinkovitog sustava za zalijevanje odlično je rješenje za prenamjenu predmeta koji bi inače mogao završiti na odlagalištu otpada - ističe Sarah.
Kako koristiti plastične boce za zalijevanje bilja
Mnogi se obično drže kante za zalijevanje kada dođe vrijeme za hidrataciju žednih biljaka. No Tom, vrtlarski majstor i stručnjak za hidroponiju, vjeruje da postoji bezbroj razloga za prelazak na plastičnu bocu. Uz samozalijevanje i bolju drenažu, također je napomenuo da se one mogu prenamijeniti na više načina kako bi odgovarale potrebama pojedinih biljaka.
Zakopajte bocu
- Popularna metoda među vrtlarima je zakopati plastičnu bocu u posudu za biljke.
Napunite ju vodom, probušite nekoliko malih rupa na boci i začepite; te će ovo djelovati kao sustav za navodnjavanje - kaže Tom.
Napunjenu bocu ukopajte u lončanicu, otvor ostavite da viri iznad zemlje, a male rupice djelovat će kao sustav za navodnjavanje koji se sporo otpušta.
Vrlo slična metoda uključuje zakopavanje gornje polovice boce neposredno ispod površine tla. Za to ćete morati odrezati donju polovicu boce i probušiti rupu u čepu.
Na čepu boce se probuši otprilike milimetarska rupica, ulije se voda i začepi. Potom se uroni u zemlju okrenuta čepom prema dolje i polagano će voda koja kapa zalijevati biljku sve dok se ista ne isprazni.
- Stavite bocu naopako desetak centimetra ispod tla, pa će, voda iscuriti iz čepa i zaliti vašu biljku - navodi Tom.
Obje metode su savršene za biljke koje vole stalnu vlagu.
Objesite bocu
Jednako učinkovito je i objesiti plastičnu bocu poviše biljaka. Jednostavno uzmete bocu, probušite sitne rupice u donjoj polovici i zatim spremite bocu u čarapu ili neku drugu tkaninu koja će jednako dobro funkcionirati, zatim je objesite iznad biljke tako da je pričvrstite oprezno, na primjerice štap, unutar vašeg lonca za biljke.
Baš kao i kod metode zakopavanja, biljke će imati stalan protok vode koja će kapati iz plastične boce koja visi nad biljkom.
Obložite dno
Za dobru drenažu u većim lončanicama, sve što trebate učiniti je obložiti dno bocama s vodom, na gore navedene načine, prema savjetima stručnjaka. To će ujedno spriječiti i truljenje korijena.