Gotovo svatko ima sve veći popis 'nikada nisam' koji se nadaju prekrižiti prije nego što im istekne vrijeme. Možda je to skok s padobranom, putovanje na značajno mjesto ili postizanje važnog životnog cilja. Za Michaela Tolotosa, koji je umro 1938., postojalo je jedno nevjerojatno 'nikad' koje nije mogao prekrižiti - 82-godišnjak je umro a da nijednom nije vidio ženu.
POGLEDAJTE VIDEO:
Zašto i kako je proživio gotovo stoljeće a da nije vidio ženu?
Njegova rijetko ispričana priča zvuči kao bajka. Redovnik koji nikada nije vidio ženu, Tolotos, je rođen 1856. u Grčkoj, a samo nekoliko sati nakon što je došao na svijet iznenada mu je preminula majka. Budući da nitko drugi nije mogao brinuti o dječaku, ostavljen je na stepenicama grčkog pravoslavnog samostana na vrhu planine Atos, odnosno Svete gore.
Tamošnji redovnici usvojili su dječaka i nazvali ga Mihailo Tolotos. Mihailo je odrastao unutar zidina samostana, koji nikada nije napustio u svoje 82 godine života. Područje oko planine Atos dugo je bilo prožeto pravoslavnim kršćanskim vjerovanjima. Oko planine nalazi se dvadeset samostana, svaki sa svojom kongregacijom asketskih monaha koji se uzdržavaju od bilo kakvog 'čulnog zadovoljstva' u životu.
Redovnici dolaze iz svih slojeva društva i kultura.
Ruski pravoslavni redovnici prisutni su na Atosu više od 1000 godina, dok srpski, bugarski i rumunjski redovnici također borave na planini.
Najveće područje na svijetu gdje su žene zabranjene
Godine 1060. objavljena je povelja kojom se zabranjuje prisustvo svih žena - uključujući i ženke životinja - na planini Atos. Ovaj je zakon još uvijek na snazi oko poluotoka i danas, što ga čini najvećim područjem na svijetu u kojem je ženama zabranjen pristup.
Čak im je zabranjeno prići na 500 metara od obale. Dr. Graham Speake, autor knjige Mount Athos: Renewal in Paradise, rekao je za BBC da je povelja vjerojatno uvedena kako bi se osiguralo da redovnici održe svoj sveti zavjet celibata. Ženama je dugo zabranjen pristup samostanima, od kojih mnogi datiraju još iz bizantskog doba, iz istog razloga, ali ono što čini planinu Atos jedinstvenom je to što se cijelo područje smatra jednim ogromnim samostanom.
Nema ženskih životinja što znači da se u tom području ne mogu proizvoditi jaja ili mlijeko, pa se sir i drugi životinjski proizvodi moraju donijeti iz 'vanjskog' svijeta. Redovnicima je također zabranjeno brijanje, moraju imati duge brade kako bi se osiguralo da se žene ne skrivaju među njima.
Druga sveta mjesta diljem svijeta poput planine Omine u Japanu i Haji Ali Dargah u Mumbaiju također ne dopuštaju ulazak ženama.
Samo je šačica žena ikada bila u Atosu
Michael Tolotos je odgojen u jednom od manastira na planini Athos, i dok su mnogi redovnici koji dolaze u to područje vidjeli žene u svom životu prije nego što su se pridružili monaškom redu, svaki dan života Mihailo je proveo u samostanu.
Kao dio njihove predanosti monaškom načinu života, redovnici se ne smiju svađati, raspravljati ili pitati o vanjskom svijetu, a ovo pravilo ostaje netaknuto i danas. Dakle, kada je Tolotos umro 1983. u dobi od 82 godine, umro je ne znajući kako žena izgleda - osim Djevice Marije, koja je jedina 'ženska prisutnost' dopuštena na planini Atos.
Iako stoljetna zabrana za žene ostaje netaknuta, žene su kroz povijest više puta kročile na Svetu Goru. Tijekom grčkog građanskog rata (1946.-1949.), planina Atos pružila je utočište seljačkom stadu životinja, a žene i djevojke bile su dio grupe koja je ušla na Atos u pokušaju da vrati svoje životinje. Nedugo nakon toga, Grkinja po imenu Maria Poimenidou obukla se u muškarca i provela tri dana u posjeti Atosu. Njezin je upad izazvao toliku pometnju među stanovnicima planine da je grčka vlada donijela službeni zakon koji podržava povelju staru 1000 godina. To znači da je ilegalno da žena uđe na Atos, a svatko tko je pokušao može biti zatvoren do 12 mjeseci, piše The Vintage News.