To je to što me zanima!

Ovo je najzdravije vrijeme za večeru - omogućuje bolji san i probavu, brže 'topite' kalorije...

Pokazalo se da nije samo važno što jedemo, nego i kada jedemo. Ranija večera, usklađena s biološkim ritmovima tijela, može poboljšati metabolizam, podržati mršavljenje i osigurati bolji san
Vidi originalni članak

Istraživanja sve više potvrđuju kako vrijeme u koje jedemo, a ne samo što jedemo, ima veliki utjecaj na naše zdravlje. Prema nedavnom istraživanju Brigham and Women’s Hospital (BWH), koje je objavljeno u časopisu Cell Metabolism u listopadu 2022. godine, ranija večera, nekoliko sati prije spavanja, može donijeti brojne zdravstvene prednosti.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Zašto je ranija večera bolja?

Glavni autor istraživanja, Frank A. J. L. Scheer, profesor na BWH-u, objasnio je kako su željeli istražiti mehanizme koji objašnjavaju zašto kasna večera može povećati rizik od pretilosti. Istraživanje je pokazalo da večera, koja je 3-4 sata prije spavanja, bolje usklađuje unos hrane s prirodnim ritmovima našeg tijela, što omogućuje bolju probavu, lakše sagorijevanje kalorija i bolji san.

SVE SE USPORAVA... Metabolizam se mijenja dok starimo, evo kako se prilagoditi

Prednosti ranije večere

Istraživanje je pokazalo značajne razlike u metabolizmu ljudi koji jedu rano i kasno. Oni koji su večerali ranije imali su niže razine glukoze u krvi, bolju sposobnost sagorijevanja masti, bolji san i više energije. S druge strane, kasne večere povezane su s većim osjećajem gladi, sporijim sagorijevanjem kalorija i većim nakupljanjem masti, što povećava rizik od bolesti poput dijabetesa i kardiovaskularnih problema.

Također, sustavni pregled studija objavljen u Obesity Reviews potvrdio je da ranija konzumacija obroka doprinosi većem gubitku kilograma, poboljšanoj inzulinskoj osjetljivosti, nižim razinama glukoze u krvi i zdravijem kolesterolu.

BITNO ZAPAMTITI Kako san utječe na debljanje

Važnost prilagodbe obroka vlastitom ritmu

Iako su rezultati istraživanja jasni, stručnjaci upozoravaju da nije uvijek moguće pridržavati se rigidnog vremena za večeru. Prehrambena savjetnica Maya Feller ističe da svatko treba prilagoditi vrijeme obroka vlastitim obvezama i rasporedu. Ako zbog posla ili drugih obaveza ne možete večerati rano, stručnjaci savjetuju redovite obroke svakih 3-5 sati kako bi se održala stabilna razina šećera u krvi i izbjegli napadi gladi.

Dr. Wendy Bazilian preporučuje ostavljanje razmaka od dva do tri sata između večere i spavanja kako bi tijelo imalo dovoljno vremena za probavu, što također poboljšava kvalitetu sna.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • mars7 21.11.2024.

    uvecer samo lagano

  • TVP 20.11.2024.

    Večem kad meni paše a ne medijima

Komentiraj...
Vidi sve komentare