Ovisnost o internetu ometa rad živčanih stanica kod tinejdžera i uzrokuje oštećenje mozga slično kao kod ovisnika o drogama, otkrila je studija Kineske akademije znanosti iz Wuhana provedena na 17 ovisnika o internetu i 16 ljudi koji nisu ovisni. Znanstvenici su koristili uređaj za magnetnu rezonancu kako bi snimili utjecaj interneta na strukturu mozga, prenosi Daily Mail.
Tinejdžeri koji su ovisni o internetu imaju oštećenja na bijeloj tvari mozga koja povezuje vitalne dijelove zadužene za emocije, odlučivanje i samokontrolu. Takva ovisnost o određenoj vrsti ponašanja može uzrokovati jednaka fizička oštećenja kao i ovisnost o drogama. Karakterizira ju nekontrolirana upotreba interneta koja utječe na kvalitetu njihova života. Ako im se zabrani pristup kompjuteru, kod ovisnika se javlja drhtavica tijela, opsesivne misli i kretanje prstiju poput tipkanja po tipkovnici.
- Naše istraživanje pokazuje kako ovisnici o internetu imaju oštećene strukture živčanih vlakana što rezultira promjenama u ponašanju. To dokazuje mjerenje tekućine u tkivu ili frakcionalna anizotropija. Rezultati pokazuju da se u liječenju trebamo fokusirati na bijelu tvar - ističe voditelj studije dr. Hao Lei.
Zbog oštećenja se remeti i razina mijelina, masnog izolacijskog omotača koji obavija živčane stanice i pomaže im da funkcioniraju, dodaje.
- Abnormalnosti u bijeloj tvari i drugim dijelovima mozga nisu karakteristične samo za ovisnike o drogama i alkoholu već i o određenom ponašanju. Ovisnost o internetu je okarakterizirana kao poremećaj u kontroli impulsa, a ne kao "prava" ovisnost no i to će se promijeniti - tvrdi dr. Henrietta Bowden-Jones s Imperial Collegea u Londonu.
Prijašnja istraživanja pokazuju deformacije bijele tvari kod ovisnika o alkoholu, kanabisu, kokainu i ketaminu.