To je to što me zanima!

Ovim jednostavnim navikama smanjite rizik od demencije

Demencija je zajednički naziv za progresivni i trajni gubitak intelektualnih sposobnosti stečenih tijekom života. Radi se o ozbiljnoj bolesti protiv koje se svakako treba boriti
Vidi originalni članak

Kada se govori o demenciji i sprječavanju iste - najčešće se spominje Alzheimerova bolest. Ne postoji lijek, ali postoje stvari koje možete učiniti kako biste je spriječili, prenosi The Sun

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

1. Čuvajte uši i sluh

Prema Kraljevskom nacionalnom institutu za gluhe osobe (RNIDP), oni s gubitkom sluha u srednjim godinama mogu imati do pet puta veću vjerojatnost da će razviti demenciju. Upravo zato treba pratiti zdravlje svog sluha i čuvati se od prevelike buke. Uši možete zaštititi i čepićima, kada je to potrebno.

SVE JE LEGALNO Dementna baka šokirala obitelj oporukom: Nisu mogli vjerovati kome je ostavila 3 milijuna eura

2. Ples liječi

- Istraživanja sugeriraju da tri aspekta plesa mogu smanjiti rizik od blagog kognitivnog oštećenja, koje može dovesti do demencije - navodi dr. Peter Lovatt, psiholog i autor knjige The Dance Cure. Opće je poznato kako je fizička aktivnost važna za zdravo tijelo, ali i duh. Umjesto trčanja, dizanja utega i sličnog - možete zaplesati. 

3. Dobar san

Nije novost da je dobar san jedan od važnih faktora za zdrav život. Istraživanja pokazuju da upravo čvrst san može pomoći u prevenciji demencije, jer je spavanje ključno za zdravu funkciju mozga. 

MUČNE ISPOVIJESTI OBITELJI Borba s Alzheimerom: Suprug nije znao tko sam, a jedne večeri me potjerao iz kreveta...

4. Čist zrak

Sve više istraživanja pokazuje da onečišćenje zraka može povećati rizik od demencije. Uz fizičku aktivnost i sve navedeno, bitno je boraviti na svježem zraku i što manje se izlagati zadimljenim prostorima. Boravak u prirodi veliki je plus. 

5. Šetnje

Izlazak iz kuće jedna je od najlakših stvari koje možete učiniti kako biste svoje tijelo i mozak očuvali zdravijim. Također uračunajte i takozvane mikro-šetnje. Na primjer, sljedeći put kada ustanete skuhati čaj, idite dužim putem i obiđite vrt dok kuhalo za vodu kuha ili počnite ostavljati telefon na drugoj strani kuće, tako da morate hodati da ga provjerite.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • 19.09.2024.

    Demenciju i autizam izazivaju nakupine aluminija iz cjepiva i hrane na neuronskim završecima, rade kuršlus pa neuroni nemogu komunicirati.

Komentiraj...
Vidi sve komentare