Put do sjajne i hidratizirane kože puno je složeniji od pijenja vode ili jedenja zdrave hrane. Ponekad je potrebno u rutinu njege uvesti proizvode koji su dobri za vašu kožu.
POGLEDAJTE VIDEO:
1. Aloe vera
Aloe vera je iznimno ljekovita biljka poznata po svome soku i gelu kojeg dobivamo ekstrakcijom iz mesnatih listova. Posjeduje protuupalna i regenerirajuća svojstva te hidratizira sve tipove kože.
Prepoznatljiva je po svome izgledu i mesnatim listovima iz kojih se dobiva svijetlo žućkasta/prozirna tekućina po nazivu sok ili gel aloe vere. Upravo taj gel sadrži mnogobrojne vitamine (A, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C, E), minerale (kalcij, kalij, magnezij, željezo) te folnu kiselinu, brojne enzime i aminokiseline.
- List biljke aloe vere bogat je vodom tako da pomaže u hidratiziranju kože i zadržavanju vlage. Šećeri koje sadrži, poznati i kao mukopolisaharidi, također pomažu zadržati vlagu u koži - objašnjava dermatologinja Marisa Garshick.
Aloe veru za lice može se nanositi direktno ili u kombinaciji s drugim proizvodima. Možemo ju dodati svježe pripremljenim maskama za lice, vodi za umivanje ili je nanijeti poput kreme za dubinsku hidrataciju.
2. Glicerin
Glicerin se koristi u mnogim kozmetičkim proizvodima. Služi za zaštitu od vanjskih utjecaja i očuvanje lijepog i zdravog izgleda kože. Nalazimo ga u proizvodima namijenjenim suhoj koži jer je humektans (privlači vodu iz okoline i donjih slojeva kože) i zbog toga pomaže nadoknaditi izgubljenu vlagu.
- Osim što hidrira, glicerin pomaže u poboljšanju funkcije kožne barijere, što pomaže u sprječavanju gubitka vode, štiti kožu od iritacije i poboljšava zacjeljivanje rana na koži - kaže dermatologinja Raechele Cochran Gathers.
Za korištenje je najbolje potražiti biljni glicerin koji se danas može kupiti u većini ljekarni. Također, prirodno ga se može naći u koži te ga je, poput kolagena, potrebno nadoknaditi ukoliko vam ga nedostaje.
Glicerin je neophodan u svakodnevnoj njezi kože, stoga vam preporučujemo da nekada pročitate sastojke omiljenih krema ili proizvoda za njegu kože te potražite one koje sadrže glicerin.
3. Hijaluronska kiselina
Hijaluronska kiselina je ključna molekula koja sudjeluje u vlažnosti kože (zapravo, 50% ukupne količine hijaluronske kiseline u tijelu boravi u koži). Mlada, zdrava koža sadrži puno hijaluronske kiseline, ali kako starimo, naša koža proizvodi je sve manje, a postojeće rezerve se troše.
Hijaluronska kiselina djeluje poput magneta privlačeći vodu na kožu. Može vezati između 1000 i 10.000 puta veće molekule od vlastite težine u vodi.
Svakodnevno čišćenje, hidratacija i zaštita od sunca s preparatima bogatim hijaluronskom kiselinom pomoći će održati kožu hidriranom, zdravom i odgoditi vidljive znakove starenja kože.
4. Poliglutaminska kiselina (PGA)
I hijaluronska kiselina (HA) i poliglutaminska kiselina (PGA) po svojoj su prirodi humektansi prirodno prisutni u koži.
- PGA je ovlaživač, a ne piling - slično spomenutoj hijaluronskoj kiselini. Zapravo, poliglutaminska kiselina je snažan ovlaživač koji može zadržati četiri puta više vode od hijaluronske kiseline - kaže dermatolog Hadley Kingy.
Poliglutaminska kiselina pomaže u zadržavanju vlage u vašoj koži i povećava njezinu elastičnost.
Svi tipovi kože trebaju hidrataciju kako bi optimalno funkcionirali, a osobito će osjetljivi i suhi tipovi kože voljeti hidratantno pojačanje koje daje poliglutaminska kiselina.
5. Ceramidi
Lipidi koji se javljaju u prirodi zapravo pomažu u održavanju stanica kože, kolagena i drugih komponenata (istodobno zadržavajući potencijalne nadražujuće tvari). Lipidi održavaju kožu i pomažu u zaustavljanju gubitka vode. Ako imate suhu, dehidriranu kožu, krema od ceramida vrijedna je novca.
Ceramidi su izuzetno korisni budući da koži pomažu zadržati potrebnu vlažnost i ojačati prirodnu otpornost. Upravo je zdrava i očuvana barijerna funkcija temelj ljepote tena, ali i uvođenja ciljane njege kao što su eksfolijanti ili retinoidi, piše Mind Body Green.