To je to što me zanima!

Ovih 12 stvari nikad ne trebate prati s deterdžentom za suđe

Deterdžent za suđe ne treba koristiti ni za što drugo osim za pranje posuđa jer biste u suprotnom mogli trajno oštetiti materijal na tim predmetima umjesto da ih očistite
Vidi originalni članak

Tako će, primjerice, deterdžent za suđe u Moka express kuhalu (ili kafetijera kako je kod nas još zovu) ostaviti talog koji će promijeniti okus kave. Ako vam je pak ponestalo deterdženta za perilicu posuđa, nipošto ne pomišljajte iskoristiti običan deterdžent za suđe jer biste mogli napuniti kuću sapunicom, upozoravaju na Bright Side.

POGLEDAJTE VIDEO: Kako oprati bocu za vodu u perilici za suđe

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Radi zdravlja i vlastite dobrobiti, imajte na umu kako ovih 12 predmeta treba držati što dalje od deterdženta za pranje posuđa.

1. Moka express kuhalo

Nakon pranja tekući deterdžent za suđe može ostaviti talog u lončiću koji je vrlo teško isprati. Trebalo bi proći nekoliko ispiranja da se talog ukloni, a time ćete uništiti sjaj lončića. Usto, sljedeća kava koju skuhate mogla bi imati okus po deterdžentu. Naime, ribanje tijekom vremena uklanja esencijalna ulja iz lončića, a ona kavi daju bolji okus i ujedno štite površinu od hrđe.

JAKO JE ŠTETAN Profesionalna čistačica: Idealno sredstvo za sve je deterdžent za suđe, a izbjeljivač izbjegavajte

2. Perilica posuđa

Tekući deterdžent za pranje suđa stvara puno pjene i ako ga stavite u perilicu za pranje posuđa mogli biste je oštetiti. Dodatno, iz nje bi mogla izlaziti velika količina pjene. Deterdženti za perilice imaju posebno dizajniranu formulu koja savršeno ispire posuđe i pritom se puno manje pjeni.

3. Perilica rublja

Kao i kod perilice posuđa, ako u perilicu rublja stavite deterdžent za suđe mogli biste stan prekriti pjenom. Perilica je ne može zadržati i ona bi mogla prsnuti oko nje. No isto tako imajte na umu da više pjene ne znači čišću odjeću jer formula za posuđe nije dovoljno snažna i za rublje.

4. Automobil

Iako mnogi kažu da je deterdžent za posuđe alternativa sapunu za automobil, to nije točno i ne biste ga trebali koristiti. Kemikalije iz tekućeg deterdženta mogu oštetiti lak na automobilu i ukloniti zaštitni vosak. Kad se osuši, deterdžent može ostaviti mrlje koje je teško isprati.

5. Kosa

Tekući deterdžent je previše oštar za vašu kosu i može ukloniti esencijalna ulja. Ona su nužna za ljepotu i zdravlje kose. Sol iz deterdženta može potpuno isušiti kosu, a vlasište će postati prhutavo i iritirano. Dodatno, sastojak deterdženta  sodium lauryl sulfat može potaknuti dermatitis.

BEZ RIBANJA Tako lako: Očistite rešetke iz pećnice i s ploče uz pomoć tople vode i malo praška za rublje

6. Stakla i prozori

Deterdžent će definitivno ukloniti prljavštinu s prozora i ogledala, no vrlo ćete teško ukloniti mrlje koje ostavlja za sobom nakon što ga pokušate isprati. Ako želite blistave prozore i ogledala, koristite klasično sredstvo za pranje stakala.

7. Lijevano željezo

Tekući deterdžent će ukloniti uljne slojeve s površine lijevanog posuđa, a svaki kuhar zna da oni pomažu ravnomjernom zagrijavanju hrane i boljem okusu. Ako ipak koristite deterdžent, činite to rijetko i pritom odaberite alternativnu metodu. Na toplo posuđe stavite sol i utrljajte ga papirnatim ručnikom. Poslije utrljajte malo ulja.

8. Drveni podovi

Ako koristite deterdžent na drvenim podovima, to će rezultirati mrljama i ogrebotinama. Umjesto toga, najprije usišite ili pometite pod kako biste uklonili prljavštinu, a potom prebrišite vlažnom krpom. Preporuka je koristiti proizvode namijenjene isključivo njezi drvenih podova. No s druge strane, deterdžent vam može pomoći u efikasnom čišćenju pločica, linoleuma i vinila.

9. Koža

Koža je vrlo nježan proizvod i kemikalije iz deterdženta bi ga mogle uništiti. Kao i s vašom kožom, kožnati predmeti trebaju vlažne kreme koje omekšavaju materijal. Deterdžent možete koristiti na kožnim cipelama, ali izbjegavajte ga koristiti na kožnoj odjeći.

ISKORISTITE GA 7 super trikova s deterdžentom za rublje: Čisti više od odjeće

10. Vaš pas

Kemikalije iz deterdženta mogu biti vrlo oštre za krzno i kožu vašeg psa, pa ne pomišljajte na to da ga okupate deterdžentom umjesto šamponom. Ako ste to često činili, primijetit ćete da je koža vašeg psa postala suha i iritirana. Internet je pun receptima za domaće šampone za pse i u mnogima je tekući deterdžent za posuđe glavni sastojak.

No ipak vam preporučujemo da kupite šampon namijenjen njezi psećeg krzna jer ima nužne sastojke koji štite kožu vašeg ljubimca. Također, ne koristite na nju vlastite šampone, jer oni mogu isušiti njegovu kožu. Ljudski šamponi su dizajnirani kako bi odgovarali ljudskoj razini pH. Naravno, sve ovo vrijedi i za mačke.

11. Biljke

Deterdžent za pranje posuđa nikad ne može zamijeniti sapun s insekticidom iz dva vrlo važna razloga. Prije svega, deterdžent je preoštar za biljke, a zatim ih neće zaštititi od nametnika. Iako na internetu postoje recepti za vlastite zaštitne tekućine, ipak kupite pravi insekticid koji je za biljke lagan, a za nametnike smrtonosan.

ZA BOLJU HIGIJENU Dezinfekcijski sapuni: Što sve morate znati o njima i u čemu se razlikuju od običnih sapuna?

12. Voće i povrće

Koliko god to djelovalo primamljivo, nemojte pokušati deterdžentom za posuđe oprati voće i povrće. Osim što mu to nije namjena, namirnice imaju pore u kojima se deterdžent može zadržati. Ako ga konzumirate mogli biste trpjeti gastrointestinalne smetnje ili mučninu.

Dodatno, nikad ne miješajte deterdžent za posuđe s drugim sredstvima za čišćenje poput izbjeljivača ili amonijaka. Svaki od tih proizvoda ima spojeve koji bi u interakciji s deterdžentom mogli postati toksični.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • La-la_1 01.01.2021.

    Od kuda ekipi ideja uopce da peru voce i povrce sa deterdzentom za sude???🤦🤦🤦🤦 Ljudi mi smo balkanci ne glupavi ameri...

  • 31.12.2020.

    Najbolja kava je iz mocca kuhala :)

Komentiraj...
Vidi sve komentare