To je to što me zanima!

Ovi neočekivani bolovi mogu značiti da vas muči kralježnica

Trne vam šaka, no jeste li znali da to može značiti kako imate povredu donjeg dijela vratne kralježnice? To je referalna bol, a liječnici su nam objasnili što ona može značiti
Vidi originalni članak

Naše tijelo je mreža živčanih završetaka koji su u međusobnoj interakciji. To može biti na razini središnjeg živčanog sustava, ali i na nižim razinama. Kad govorimo o problemima s kralježnicom, upravo je ona najbolji primjer centara referalne boli. Naime, svaki završetak kralježničke moždine završava daleko od mjesta na kojem se nalazi stvarni problem, pojasnila je neurologinja dr. sc. Marina Zmajević Schonwald iz Specijalne bolnice Neurospine.

DJECA NAM SE PREMALO KREĆU 'Sve je više djece koja dolaze s bolovima u vratu i kralježnici'

Opisala je tegobe na koje se ljudi najčešće žale, a mogu signalizirati ozbiljne probleme s kralježnicom.

KNJIGA DANA Kralježnici šteti spavanje na trbuhu jer vrši pritisak na vrat

1. Poremećaj hoda

Ako čovjek osjeća trnce ili probleme sa stopalima te očito ima poremećaje hoda, treba posumnjati na konflikt u vratnoj kralježnici, objašnjava dr. Zmajević.

2. Nedostatak osjeta u donjem dijelu tijela

Poremećaji u torakalnom dijelu kralježnice mogu blokirati osjet iz donjeg dijela tijela ili prijenos prema donjem dijelu tijela, nastavila je neurologinja.

3. Trnci u šakama

Ako pacijent osjeća trnce u šakama, iako se naizgled čini kako je riječ o nekom lokalnom problemu, treba posumnjati na povredu donjeg dijela vratne kralježnice, kazala je ona.

4. Problemi s mokrenjem i stolicom

Mokrenje i zadržavanje stolice je vezano uz području zdjeličnih organa - mjehur, debelo crijevo i genitalni organi. U tom smislu svaki poremećaj, pa i smetnje potencije bilo kod muškaraca ili kod žena, veže se uz probleme ili oštećenja u donjem dijelu kralježnice u zdjeličnoj regiji, odnosno u lumbalnom dijelu kralježnice, kazala je dr. Zmajević.

Lifestyle Alternativni načini liječenja otklanjaju bol u kralježnici

Preporučila je da svatko tko pati od sličnih tegoba prije dolaska u liječničku ordinaciju svakako pripremi tzv. dnevnik boli.

- Pacijenti trebaju osluškivati svoje tijelo, i bilježiti tijekom mjesec dana kakve je točno i kada osjećao bolove. Kad notira svoje tegobe čovjek se fokusira i tako mi liječnici dobijemo fokusirani dnevnik bolnosti po kojem odlučujemo o daljnjoj dijagnostici i neurokirurškim zahvatima. Na taj način ste sigurno smanjili broj dolazaka na preglede. Svim pacijentima kažemo na što da obrate pažnju, a kad dođe sa suvislim reportom tegoba kroz mjesec dana to je onda konkretan početak liječenja - savjetovala je dr. Zmajević.

Idi na 24sata

Komentari 11

  • 10.06.2019.

    Trnci u šakama, ko da mi milijun mrava u prstima...sve je nestalo nakon što sam počela vježbati pod stručnim vodstvom trenerice..

  • tajnamoja 10.06.2019.

    To je sve jer nemamo kao narod kulturu masaža i kiropraktičara.

  • 10.06.2019.

    najgore kad boli kičma

Komentiraj...
Vidi sve komentare