Na prvi pogled ove male gusjenice svijetle, gotovo su fluorescentno zelene i narančaste boje s velikim crnim očima koje kao da su nacrtane. Nalikuju malim zmijama, ili punoglavcima, no to je njihova prirodna maska koja im pomaže da lakše dođu do hrane.
POGLEDAJTE VIDEO: Savršena mimikrija jednog leptira
To su Papilio troilus, odnosno vrsta crnog leptira, koji doista nemaju oči, ali razina do koje ih je priroda 'iscrtala', s nizom detalja, pa i zjenicama, zapravo su maska koja im u životinjskom svijetu pomaže da lažnim pogledom uplaše grabežljivce koji bi ih mogli pojesti. Zanimljivo je i da iza glave imaju par malih rogova, odnosno ticala koja u slučaju opasnosti mogu izvući, koja tada otpuštaju kemijski repelent.
POGLEDAJTE VIDEO: Ovo su Papilio troilus - gusjenice crnog leptira
Ova simpatična stvorenja mogu se pronaći u šumama, močvarama, na obalama potoka, pa i u vrtovima, obično na drveću diljem SAD-a. Danju se skrivaju u lišću, a navečer se odvaže grickati to lišće.
S vremenom se pretvaraju u velike lijepe leptire crnog tijela, koji na rubovima krila nose mrlje svijetlo zelene i plave boje i nizove svijetlih točkica. Krila ženke imaju samo plavičasti odsjaj, dok je za mužjake karakteristično prelijevanje zelene i plave.
Obično se zadržavaju u blizini šumovitih područja i blizu tla. Godišnje imaju dva do tri legla. U stadiju jajašca provest će između 4 i 10 dana, ovisno o temperaturi i biljci na kojoj su položena. Potom se pretvaraju u smiješne male gusjenice, i u toj fazi provode 3 do 4 tjedna, pa 10 do 20 dana ostaju učahureni, sve dok se u roku od tjedan do dva ne pretvore u fascinantne leptire.