To je to što me zanima!

Ove greške najčešće svi činimo kod pripreme obične tjestenine

Proizvođač tjestenine otkrio je koje najčešće greške ljudi rade kad kuhaju tjesteninu te je ponudio savjete kako ih izbjeći i stvoriti najukusniji obrok za svaki tip umaka
Vidi originalni članak

Kad je riječ o kuhanju, svi činimo nebrojene greške. Jelo nam uvijek može zagorjeti, možemo dodati previše začina ili ga ne skuhamo dovoljno, piše Mirror.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Vjeruje se kako je tjestenina najlakša za pripremu i nema puno prostora za greške. U vruću slanu vodu ubacite tjesteninu, kuhate je 10 minuta, ocijedite i to je to. No Andrew Macleod, osnivač tvrtke Emilia's Crafted Pasta koja se bavi proizvodnjom tjestenine, kaže da svi radimo sličnu grešku kod pripreme talijanskih jela, i to najčešće prije samog posluživanja.

Andrew, koji je prvu poslovnicu otvorio u prosincu 2016. godine, kaže kako ne treba ispirati tjesteninu nakon kuhanja te da je ne treba cijediti. Kaže kako je razlog u činjenici da ćete na taj način izgubiti škrob. Umjesto toga, predlaže da vodu u kojoj se kuhala tjestenina dodate umaku koji spremate za jelo jer će škrob obogatiti okus i pomoći u zgušnjavanju umaka. Evo još nekih savjeta.

NAJVAŽNIJI JE OMJER Tjestenina neće udebljati čak i ako je jedete tri put na tjedan

- Vodu u kojoj ćete kuhati tjesteninu dobro posolite, dodajte 25 - 50 grama soli po litri, jer to obogaćuje okus tjestenine. Ne dodajte ulje u kipuću vodu jer će se zbog toga umak koji ćete poslije pripremati s tom vodom teže zgušnjavati - kazao je.

Ističe i da oni koji žele sami izraditi svoju tjesteninu kod kuće moraju vrlo pažljivo birati brašno.

- Kad birate s kojim ćete brašnom raditi svježu tjesteninu, upamtite da vam treba grublja tekstura kako bi umak prianjao uz špagete. Ako pak želite glatku teksturu, birajte nježnije i svilenkaste strukture brašna tipa 00. Važno je znati i da je izrada tjestenine vrlo prljav posao jer će brašno letjeti posvuda - istaknuo je.

Smatra i kako je za puni doživljaj hrane važno odabrati pravu tjesteninu za jelo.

SAVJETI NUTRICIONISTA Tjestenina može biti zdrava: Evo kako je trebate pripremiti

- Tekstura i oblik tjestenine trebali bi istaknuti umak. Kratka zavijena tjestenina sa oštrim rubovima poput fusilla omogućuje bolji okus umacima poput pesta. S druge strane, dugački, široki i nježni špageti poput pappardella čuvaju okuse umaka poput bolonjeza. Ako imate ostataka svježe tjestenine koje želite sačuvati, napravite od njih loptice poput gnijezda i pospite ih s malo brašna kako biste spriječili da se zalijepe. No imajte na umu da svježa tjestenina u hladnjaku može stajati najviše 24 do 48 sati - zaključio je.

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

 

 

Idi na 24sata

Komentari 6

  • 17.03.2020.

    Najčešća greška kod pripreme tjestenine je umak, barem kod mene jer sam primijetio da mi je tjestenina najbolja kada je tek kuhanu bacim na masnoću od mesa koje sam upravo pripremio i da je najvažnije da oboje u isto vrijeme bude gotovo. Nekada bacim i malo sira ali zapravo ta masnoća i umak koji je iscurio iz mesa na naglo meni daje savršen okus s time da ponekad bacim još koji začin ali to je zapravo to bez kompliciranja u 15 minuta savršen obrok.

  • Lola. 16.03.2020.

    Dovoljno je pročitati upute na pakovanju :)

  • mily 16.03.2020.

    Volim tjesteninu, posebno domaću, ali za to treba imati vremena. Silom prilika sad je situacija kad imamo puuuuno vremena. Sad ispunjavam želje, pripremam starinska domaća jela. Npr fuži sa šugom od kokoši i kiseli kupus. Mmm sve me vraća u bezbrižna vremena

Komentiraj...
Vidi sve komentare