Edukativan video objavljen na TikToku pod profilom @safesleepabc prestravio je mnoge roditelje, ali i one koji to tek planiraju postati. U videu se vidi beba u krevetiću tijekom spavanja. Pored nje je dekica koju ona u jednom trenutku rukicom navuče na lice i kasnije je ne može maknuti.
POGLEDAJTE VIDEO o odgoju djece u Danskoj:
To je zapravo vrlo opasna situacija jer se beba može ugušiti. Zato pedijatri konstantno ponavljaju da se u krevetiću ne ostavlja ništa pored djeteta. Beba sa snimke je imala sreće jer su roditelji čuli komešanje i na vrijeme joj dekicu maknuli s lica.
Pogledajte taj video:
@safesleepabc This baby was saved in time. But not every baby is as lucky. Google ABCs of Safe Sleep. #sids #sidsawareness #pregnant #babysleep #itsbabytime #safety ♬ Lullabies - Yuna
Evo kako smanjiti rizik od Sindroma iznenadne dojenačke smrti
Kako bi se smanjio rizik od neželjenih posljedica, ali i od Sindroma iznenadne dojenačke smrti (SIDS) pedijatri preporučuju isključivo spavanje bebe na leđima, bez ikakvih dodataka u krevetiću.
- Ono što zasigurno može smanjiti učestalost SIDS-a je spavanje bebe na leđima, isključivo na leđima. Kampanja kojom se preporučuje spavanje na leđima je započela 1994. godine što je rezultiralo dramatičnim padom učestalosti SIDS-a - objasnio nam je jednom prilikom pedijatar prof.dr.sc. Milivoj Jovančević.
Osim spavanja na leđima, važna je i temperatura zraka u prostoriji u kojoj dijete spava.
- Važno je da zrak bude prohladan i čist. Naime, pušenje u blizini djeteta povećava šansu za SIDS. Madrac treba biti lagano podignut na onoj strani gdje je djetetova glava, a plahte dobro zategnute te u krevetiću ne bi trebalo biti nikakvih igračaka, jastuka itd. - savjetuje prof.dr.sc. Jovančević.
Naglasio je i važnost korištenja dude varalice. Kaže da kod djece koja su dojena, duda varalica se ne koristi u prvih mjesec dva života, dok se ne uhoda dojenje. Nakon toga se može koristiti.
- Korištenje dude varalice kod uspavljivanja tijekom dana ili večeri značajno smanjuje učestalost smrti u kolijevci - pojasnio je.
Savjeti kako svesti rizik od SIDS-a na minimum:
- Ove preporuke se temelje na brojnim epidemiološkim studijama - napomenuo je pedijatar.
- spavanje u položaju supinacije, na leđima (ne na boku, ne na trbuhu!)
- spavanje na tvrdoj podlozi
- spavanje u sobi s roditeljima, ali u svom krevetu
- bez mekanih predmeta i nezategnute posteljine
- trudnice trebaju imati adekvatnu i preporučenu prenatalnu skrb
- izbjegavanje izlaganja duhanskom dimu za vrijeme trudnoće i nakon poroda
- izbjegavanje alkoholnih pića i zabranjenih lijekova za vrijeme trudnoće i nakon poroda
- preporuča se dojenje
- dolazi u obzir uporaba dude varalice kod uspavljivanja
- izbjegavati pregrijavanje
- ne preporučuje se uporaba kardiorespiratornih monitora kao strateška mjera u smanjenju rizika za SIDS.