Zanima vas ova tema? Pročitajte onda i ovaj članak: Vježbanje tijekom prehlade: Je li to dobra ideja, ili baš i nije?
Kako ljudi stare, pomalo gube mišićnu masu, a raste rizik od srčanih bolesti, demencije i slabljenja rada imunološkog sustava te postaju sve skloniji ozljedama, zbog čega s vremenom - sve manje vježbaju. Istraživanja su već pokazala da tjelovježba može usporiti ovaj degenerativni proces, no nova studija, objavljena u časopisu Nature, sugerira da ne staje sve samo na usporavanju: Studije provedene na miševima ukazuju na mogućnost da tjelovježba pokreće obrnuti proces na bitnim matičnim stanicama uključenima u regenraciju tkiva.
Dakle, vježbanjem možemo pokrenuti proces - pomlađivanja.
POGLEDAJTE VIDEO:
Naime, da se to istraživanje odnosi na ljude, to bi značilo da trčanje, plivanje, vožnja biciklom i druge slične aerobne aktivnosti mogu pomoći starijim osobama da se njihove matične stanice oporave jednako brzo i učinkovito kao i kod mladih ljudi, objavljeno je u časopisu Nature Metabolism.
Istraživači već duže vrijeme znaju da vježbanje koristi zdravlju, jer produžuje razdoblje koje će proživjeti bez bolesti. No, ovo otkriće je vrlo različito od svega što smo dosad znali, kaže njegov koautor dr. Thomas Rando, neurolog na Sveučilištu Stanford.
- To je kao da imate osobu koja je već ostarila i ima spomenute bolesti, pa se taj proces preokrene i ona se vraća na početno stanje - pojašnjava Rando. Naime, ovo istraživanje sugerira da aerobna tjelovježba može dovesti do toga da se stare stanice pomalo počnu ponašati kao mlade stanice, te da steknu njihove karakteristike.
Da bi došli do tog rezultata, znanstvenici su pratili stare i mlade miševe i dali im pristup trkaćem kolu tijekom tri tjedna. Zatim su pomoću niza testova analizirali kako reagiraju njihove matične stanice i mišićno tkivo. Usporedili su miševe koji su trčali s miševima koji ne vježbaju jer nemaju priliku za to.
U roku od tjedan dana, i mladi i stari miševi koji imaju priliku vježbati, uspostavili su rutinu, trčeći oko 10, odnosno 4,9 kilometara po noći. Ljudski ekvivalent tome bio bi redovita, aerobna tjelovježba: plivanje, trčanje, vožnja biciklom, kaže Rando.
Dakle, ne trening snage ili dizanje utega. Nakon tri tjedna dobrovoljnog trčanja, miševi su premješteni u kaveze. Zatim su im istraživači ozlijedili određene mišiće i analizirali kako se obnavlja ozlijeđeno tkivo.
Također, transplantirali su mišićne matične stanice starih miševa u druge ozlijeđene miševe, kako bi vidjeli kako te stanice funkcioniraju. U usporedbi s matičnim stanicama mladih miševa koji su donirali stanice, one starijih miševa formirale su manje vlakana u slučaju ozljede.
No, mišićne matične stanice starih miševa koji vježbaju ponijele su se poput stanica mladih miševa, stvarajući više vlakana od stanica miševa koji ne vježbaju. Dakle, stariji miševi koji su vježbali imali su poboljšanu funkciju matičnih stanica mišića i ubrzao se oporavak njihovog mišićnog tkiva.
- Aktivni, stariji miševi nisu proizveli više matičnih stanica mišića. Umjesto toga, vježbanje je imalo 'pomlađujući' učinak na stare stanice - ističe kaže Rando.
To je pokrenulo učinak poznat kao 'Benjamin Button' i pomoglo miševima da djeluju poput onih mlađih od sebe. Važno je napomenuti: Navedene blagodati nestale su tjedan dana nakon što su miševi prestali trčati, što sugerira da je ono što uzrokuje pomlađivanje zapravo učinak kontinuirane tjelovježbe.
- Ideja bi bila da se stariji pojedinci oporave od ozljeda brže i učinkovitije, odnosno jednako kao i mladi - objašnjava Rando.
Iznenađujuće je, međutim, da mladi miševi koji su vježbali nisu doživjeli poboljšano popravljanje mišića. To je zbunilo Randoa i njegov tim, prenosi portal Inverse.
Pokazalo se da miševi s godinama gube funkciju i mogu se vratiti na tu osnovnu vrijednost, ali teško ih mogu poboljšati s više vježbi - kaže on.
Učinak vježbe na matične stanice mišića i popravljanje tkiva svodi se na maleni protein zvan ciklin D1, objašnjava stručni tim koji je proveo istraživanje u studiji te sugerira da se dobrovoljnom aerobnom vježbom obnovila razina ciklina D1 u uspavanim matičnim stanicama, i to do mladalačke razine, učinkovito ubrzavajući regeneraciju matičnih stanica mišića.
No prije nego što vježbanje proglasimo 'pilulom protiv starenja' ili propišemo obavezni režim vježbanja, potrebno je provesti dodatna istraživanja na ljudima, upozoravaju.
Zanima vas ova tema? Pročitajte onda i ovaj članak: Tajna Shakirine figure: Vježba šest dana u tjednu i jede ribu