To je to što me zanima!

Oteklinu ublažite kremom od arnike, a žulj shea maslacem

Uganuće će prvo riješiti ledeni oblog, a zatim i preparat od arnike, koja razgrađuje hemoglobin. Pomažu i ulje lavande, kadulje, lovora i pčelinjeg voska...
Vidi originalni članak

Do ozljeda najčešće dolazi zbog pretjerivanja u intenzitetu treninga ili nepravilnim izvođenjem pokreta, no uganuća, istegnuća i bol u mišićima često možete i sami (iz)liječiti. Ako bol ne odlazi ili se pogoršava, zglob otiče ili se od nekog udarca ili pada mijenja boja kože, treba stati s vježbanjem, staviti hladni oblog 10-ak minuta i držati taj dio tijela na povišenom da se smanji oteklina i bol. Zatim treba što prije otići liječniku, kaže trener i psiholog Dragan Šurlan. 

Za smanjenje upalnih procesa izbjegavajte brzu hranu, masno meso i rafinirani šećer

Ako je liječnik utvrdio da nije došlo do ozbiljne ozljede, potrebno je njegovati ozlijeđeni dio tijela, a to znači mirovati i stavljati hladne obloge nekoliko puta na dan na 10-ak minuta u prvih 48 sati. Uz hladne obloge, mazanje otečenog dijela tijela i modrica kremom od arnike pomoći će umanjiti bol i oteklinu.

- Arnika (brđanka) razgrađuje hemoglobin pa sve modrice i podljevi prolaze puno brže od uobičajena tri tjedna. Naime, toliko je potrebno da se hemoglobin razgradi i da masnica od plave boje prijeđe u žutu te izblijedi - kaže fitoterapeutkinja Ksenija Krajina Pokupec. 

Fotolia

Ona savjetuje da uganuli zglob ili istegnutu tetivu namažete kremom na bazi gaveza, kantariona i ružmarina. Alantoin u gavezu potiče  brže zarastanje kosti te smiruje tkivo nakon uganuća. Svi pripravci se mažu najmanje dva puta dnevno, a po potrebi i 5-6 puta. Melem od shea maslaca, ulja lavande ili kadulje i pčelinjeg voska koristi se za žuljeve, protiv upale i komplikacija te za brže zarastanje mlade kožice.

- Mažite ga dva puta dnevno. Malo melema ili stavite na komad sterilne gaze ili na veći komad flastera te preko noći privijte na žulj - savjetuje Krajina Pokupec. Kod napetih i bolnih mišića pomaže eterično ulje lovora jer je odličan i učinkovit analgetik.

Mentol iz mente hladi i osvježava, ružmarin potiče cirkulaciju, a ulje borovice zagrijava mišiće.

- U tankom sloju prvo premažite mišiće biljnim uljem pa kapnite jednu ili dvije kapi lovora. Zatim dobro utrljajte i izmasirajte - kaže aromaterapeut Saša Radulović. I prehrana učinkovito pomaže kod “muskulfibera” (upaljenih mišića “zakiseljenih” mliječnom kiselinom).

- Povećajte unos svježih namirnica koje sadrže fitokemikalije s antioksidativnim djelovanjem pomoću kojih se reduciraju upalni procesi. Takve namirnice su ponajprije voće, povrće i začini, ali i u skupini masti nalazimo namirnice koje smanjuju upale, poput omega-3 masnih kiselina i jednostruko nezasićenih masnih kiselina, kojih najviše ima u ribi, lanenim sjemenkama i orasima - zaključuje nutricionistkinja Sanja Ćosić.

Topli aromatični oblog spas je za bolne i upaljene mišiće 

Kod bolnih mišića preporučuje se topli aromatični oblog. U 500 ml tople vode dodajte 10 kapi eteričnog ulja lovora, namočite mali ručnik, dobro ocijedite i stavite na dio tijela koji treba tretirati, kaže aromaterapeut Saša Radulović. Gaultheria procumbens ili tzv. zimzelen polegnuti djeluje izraženo protuupalno, analgetično i spazmolitično.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • svejedobro 01.12.2015.

    A kad pokupujem sve te kreme i ulja zaboljet će me glava od računa!

Komentiraj...
Vidi sve komentare