Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak:
EMOCIONALNO ZDRAVI LJUDI IMAJU VOLJU ZA ŽIVOTOM, ZADOVOLJNI SU
Tijekom teških vremena, a pogotovo tijekom neočekivanih vremena poput globalne pandemija koronavirusa i potresa, mnogi se osjećaju tjeskobno i razdražljivo, a mnogi od nas i često mijenjaju raspoloženja.
POGLEDAJTE VIDEO: Moćne biljke za bolesti
Kako se umiriti u takvim trenutcima? Što napraviti da je prihvatljivo?
Neki tugu smiruju sa sladoledom ili čokoladom, neki gledaju filmove ili serije, a neki pričaju preko videopoziva sa svojom daljnjom rodbinom i prijateljima. I to je ok.
Evo što napraviti kada jednostavno želite ispustiti svu tugu i negativnu energiju:
Ako želite i trebate - isplačite se
Kada plačemo vrlo često duboko udišemo i to nam pomaže da se smirimo i da kontroliramo naše emocije. Plakanje nam stvara osjećaj otpuštanja tuge, bijesa i negativnosti, a kada sve isplačemo osjećamo se bolje i smirenije, piše NY Times.
Plakanje kroz dulje vremensko razdoblje povezano je s oslobađanjem nekih neurokemikalija zbog kojih se možete osjećati bolje, poput endogenih opioida.
No ne smijete se zavarati. Plakanje u nekim situacija nije dobro i nije odgovor na pitanje. Primjerice ako vas šef naljuti i vi se rasplačete ispred njega, to svakako nije dobra opcija za izbaciti razočarenje i bijes.
Postoji teorija da se plač razvio kao način da se komunicira potreba za pomoć ili podrška. Dijelom je to zbog toga što je teško plakati na određeni znak.
Isto tako morate imati na umu da plakanje ne djeluje isto na svakoga. Oni koji su osjećali sram ili neugodu (možda zato što su plakali u nepodobnom okruženju, poput ureda) nakon plakanja mogli bi se osjećali gore dok primjerice, oni koji su primali emocionalnu podršku dok su plakali mogli bi se osjećati bolje kao i oni koji su plakali u svoja četiri zida.
Pojedite nešto što bi vas usrećilo
Kad ste pod stresom, vašem mozgu je potrebna glukoza kako bi potaknuo neurone koji su budni. To je zato što naš mozak zapravo ne zna je li ono što osjećamo stres zbog globalne pandemije ili 'lav kojeg trebamo obuzdati'.
Osim što zadovoljavate zahtjeve glukoze u mozgu, od poslastica ćete se osjećati bolje. Hrana s visokim sadržajem šećera i masti aktivira nagradni sustav u mozgu.
Iako jedenje slatkiša predstavlja čisto blagostanje, taj sustav nagrađivanja u našem mozgu može nas natjerati da žudimo za više one slatke ili masne 'dobrote'.
Ipak, povremeni slatkiši mogu proći. Oni neće narušiti vašem načinu prehranu sve dok ih jedete samo povremeno.
Vrištite ako želite (ali pozitivno)
Kanye West je 2018. godine podvrgnut nečemu što se zove Primal Scream Therapy, vrsta terapije u kojoj vi vrište. Tehnika se temelji na spisima Arthura Janova, psihoterapeuta koji je vjerovao da možete otpustiti traume iz djetinjstva s stvarno dobrim vriskom.
Međutim, West je rekao kako njemu ova terapija nije pomogla. No to ne znači da neće ni vama. Nemate što izgubiti ako probate. Nekom može pomoći, nekom ne. Ali ako osjećate kao da želite vrisnuti prigrlite čvrsto jastuk i vrištite i govorite sve ono što želite da izađe vani.
Pričajte s osobom od povjerenja
Ta želja da nazovete svog najboljeg prijatelja kada ste pogodili dno, pomoći će vam. Kontakt sa pouzdanim prijateljem smanjuje razinu reakcije na stres u stresnim situacijama.
Dio našeg sustava koji signalizira opasnost zapravo i ne voli biti sam. Budući da smo evoluirali kao izrazito društvena vrsta, dopiranje do prijatelja može također pomoći aktiviranju istih puteva nagrađivanja u mozgu koji čokolada stimulira.
Uvijek nazovite prijatelja kojemu možete vjerovati. Trebat ćete prijatelja koji će se potpuno prilagoditi i koji će biti dovoljno otvoren da s vama dijeli i teške dijelove svog života, kao što ćete i vi s njim.
Iako je dobro reći drugoj duši da se jedva držite, također je lijepo imati nekoga tko će vama otkriti svoje probleme. Dijelom je to zato što je potrebno povjerenje da pokažemo ranjivosti.
Legnite na pod i gledajte u strop
Ponekad jednostavno ne morate učiniti ništa. Moramo imati trenutke u kojima ne vršimo pritisak na sebe da nešto postignemo. U redu je isključiti se, ali ne zaspati.
Ovo se može činiti kao lijena vježba ali je zapravo opuštajuća.
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak:
5 RAZLOGA ZAŠTO JE VRLO DOBRO DOSAĐIVATI SE: POSTAT ĆETE BOLJI
POGLEDAJTE VIDEO (Boris Banović) #ZAJEDNO24SATA: