To je to što me zanima!

Osjećaj sigurnosti ohrabrit će žrtvu da prekine vezu

Nakon prvog incidenta nasilje postaje sve češće i intenzivnije, a žrtva sve više gubi kontrolu nad životom i postaje ovisna o zlostavljaču
Vidi originalni članak

Nasilje u vezama mladih rezultat je potrebe za moći, zastrašivanjem i stjecanjem kontrole. Nakon prvog incidenta nasilje postaje sve češće i intenzivnije, a žrtva sve više gubi kontrolu nad životom i postaje ovisna o zlostavljaču. Čak dvije trećine ispitanih mladih izjavilo je da su se dečko ili cura prema njima ponašali nasilno, pokazalo je istraživanje provedeno u Hrvatskoj 2006. Ako se dijete nalazi u nasilničkoj vezi, roditelj je taj koji mora intervenirati. Iako se čini kako mladi ne žele miješanje u njihov privatni život, odrasli svojom reakcijom pokazuju da im je stalo do adolescenta i da postoji netko tko će ih zaštititi. No neke postupke treba izbjegavati, poput inzistiranja na razgovoru ako tinejdžer nije na to spreman ili isticanja kako su krivo odabrali dečka ili djevojku. Tako se samo produbljuje osjećaj povrijeđenosti. Mladima je potrebno pružiti razumijevanje, suosjećanje i utočište. Pomoć i savjet mogu se potražiti u Poliklinici za zaštitu djece grada Zagreba ili pozivom Hrabrog telefona.

Znakovi nasilja

Znakovi nasilja mogu biti povlačenje u sebe, loše ocjene, promjene izgleda te odustajanje od omiljenih aktivnosti i druženja.

Prekinuti vezu
Neki od razloga za ostajanje u nasilnoj vezi su želja za pomoći partneru da se promijeni ili ideja da se ne može živjeti sam.

Samopoštovanje
Razvijanje samopoštovanja najvažnija je osobina za uspjeh veze. Potrebno je prihvatiti osjećaje i konstruktivno ih izraziti.

1/3 mladih druži se s vršnjakom koji se nalazi u nasilnoj vezi.

43% tinejdžera barem se jedanput nasilno ponašalo prema partneru.

57% mladih ponašalo se nasilnički prema dečku ili curi zbog ljubomore.

23% zlostavljanih ne prijavi nasilje zbog straha od osvete.









Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare