1. Bojite se manipulacije
Često se događa da toksične obitelji manipulacijom upravljaju ostalim članovima obitelji. Svakodnevno ovo ponašanje nije normalno i pretvara se u emocionalno zlostavljanje. Zbog toga možete imati problema s vjerovanjem drugim ljudima, a to će vam pak otežati započinjanje ljubavnih veza.
POGLEDAJTE VIDEO:
2. Imate problema s društvenim interakcijama i povjerenjem
Ako netko odraste u napetoj sredini u kojoj doživljava manipulaciju i ostale vrste mentalnog zlostavljanja, to mora ostaviti traga.
Kasnije u životu teško se otresti tog osjećaja da stalno morate biti na oprezu, a zbog toga je teško i vjerovati drugima te im se otvoriti.
Dolazi i do problema s vezivanjem, jer ako je netko odrastao u sredini punoj fizičkog i mentalnog zlostavljanja, stvorit će u sebi percepciju da tako odnosi i trebaju izgledati.
3. Teško se nosite s neuspjehom
Djeca koja su odrasla u toksičnoj obitelji mogu cijeli život imati osjećaj da nisu dovoljno dobri ili da su bezvrijedni.
Moguće je da su roditelji imali visoka očekivanja od takve djece, a onda su ih krivili ili kažnjavali ako ih nisu ispunila.
Tako su djeca razvila nisko samopouzdanje i samopoštovanje, a zbog toga ih čak i najmanje greške mogu 'izbaciti iz takta'.
4. Imate problema sa slikom o sebi
Pozitivna podrška u obitelji važan je element kada pričamo o mentalnom zdravlju. To je jednako važno kao i osjećaj da smo voljeni i da pripadamo.
Ako je odnos između djeteta i roditelja zlostavljački, tada dijete može početi razvijati probleme sa slikom o sebi i samopoštovanjem. To može dovesti do tjeskobe i depresije.
5. Često se kritizirate
Ako dijete zbog toksičnih roditelja ima nisko samopoštovanje tada se može osjećati kao da je glupo, bezvrijedno i da ne zaslužuje dobre stvari.
Takva djeca se često kritiziraju, oklijevaju i predomišljaju. Prihvatili su da su lošiji od drugih, zbog čega pate, ali to ne mogu promijeniti jer ne dobivaju potrebnu mentalnu podršku.
6. Vaše emocije su zadnje na listi prioriteta
Ako roditelji zanemaruju osjećaje svoje djece, maleni će pokušati na neki način privući pažnju, a zbog toga će možda biti i kažnjeni.
Zbog toga djeca nauče skrivati svoje emocije, a kasnije u životu tuđi osjećaji im imaju prioritet pred vlastitima.
To može dovesti i do problema s vlastitim identitetom, a kasnije u životu može im biti teško shvatiti tko su oni zapravo, kako se osjećaju i što žele.
7. Uvijek se osjećate kao bespomoćno dijete
Toksični roditelji ponekad odbijaju priznati djetetu da je odraslo. Žele zapovijedati i određivati djetetu što da radi, a ako naiđu na otpor ponašaju se uvrijeđeno i nabijaju osjećaj krivnje.
Ukoliko netko nema dopuštenje za donošenje vlastitih odluka, može se razviti tjeskoba, strah od započinjanja novih stvari, a i teže se uklopiti u društvo.
8. Često osjećate tjeskobu
Djeca koja dolaze iz toksičnih obitelji često imaju anksiozne poremećaje. To se događa zbog obiteljske nestabilnosti, mentalnog i fizičkog zlostavljanja te nedostatka sigurnosti. Tjeskobna djeca imaju poteškoća s koncentracijom i mogu se osjećati razdražljivo, nemirno, zabrinuto i napeto, piše Brightside.