1. Sjeme i sperma nisu ista stvar
Sperme su mikroskopske stanice u obliku punoglavaca. Njihov je 'posao' oploditi jaje unutar vašeg tijela, a da bi tamo stigli prenosi ih tekuća koju proizvode muški spolni organi.
- Tekućina prostate sadrži kemikalije koje čine sjeme tekućim - tako da spermiji mogu slobodno plivati. Sjemenske vezikule (dvije cijevi u zdjelici) daju fruktozu, šećer koji daje spermatozoidima potrebnu energiju da bi preplivali do ženskog jajeta. Sve zajedno, te komponente čine sjeme - objasnio je doktor Michael Reitano.
2. Sadrži hranjive tvari
Dr. Reitano kaže da sperma sadrži vitamin C, B12, askorbinsku kiselinu, kalcij, limunsku kiselinu, fruktozu, mliječnu kiselinu, magnezij, cink, kalij, natrij, masti i stotine raznih proteina. To ne znači da možete prestati paziti na unos vitamina.
- Količina stvarnih prehrambenih sastojaka je malena, a većina je zapravo voda - rekao je dr. Reitano i dodaje da 3/4 žličice sjemena imaju svega nekoliko kalorija hranjivih sastojaka.
3. Izlazi puno više nego što mislite
Prosječna količina sperme koja se oslobađa tijekom ejakulacije iznosi između dva i pet mililitara, što je otprilike jedna žličica. Ali u prosječnom mililitru sjemena nalazi se od 15 do 200 milijuna spermija.
4. Kvaliteta sjemena mijenja se s godinama
Istina, muškarci mogu proizvoditi spermu tijekom cijelog života, al to nije uvijek izvedivo. Dr. Reitano kaže da prema jednoj studiji, veća je vjerojatnost da će sperma koju proizvedu muškarci stariji od 52 godine biti nenormalna, od sperme koju proizvedu mlađi muškarci.
- Proizvodnja sjemena je najveća kod muškaraca u dobi od dvadesetak godina, ali se polako počinje smanjivati počevši od bilo koje dobi nadalje - kaže.
5. Prijevremena ejakulacija je drugačija tekućina
Predejakularna tekućina izlazi iz muškarčevog penisa kad je uzbuđen i sadrži jedva malo održive sperme.
- Većina dokaza naginje tome da predejakulat ne sadrži spermu ili ima samo vrlo malene količine sperme. Ono sperme što se i nađe u predejakulatu obično je slabo formirano i nepokretno. Muškarci se smatraju neplodnima ako imaju premalo sperme stoga postoji mala vjerojatnost da će malene količine sperme koje se nalaze u predejakulatu rezultirati trudnoćom - objasnio je.
Dodaje kako je predejakulat većinom prirodni lubrikant. To je osnovno izlučivanje koje se oslobađa iz žlijezda koje se nazivaju Cowper žlijezde. Bistra sekrecija štiti spermu od kiselog okoliša uretre i vagine, kao i podmazivanja do određene mjere.
6. Ne bi trebalo loše mirisati (ili biti žuta)
- Sjeme neugodnog mirisa moglo bi ukazivati na veće probleme - može biti znak infekcije. U pitanju bi mogle biti i spolno prenosive bolesti ako sjeme poprimi žutu ili zelenu boju. Povremeno, slomljena krvna žila u mokraćnoj cijevi ili prostati može biti uzrok smeđeg ili crvenkastog sjemena - rekao je.
Obično sjeme ima blagi miris amonijaka ili izbjeljivača. Dr. Reitano kaže da se miris i okus sjemena mogu blago promijeniti radi hrane - primjerice šparoge mogu rezultirati da sjeme miriše kao urin.
7. Sjeme pomaže spermi da duže živi
Sperma u ženskom reproduktivnom traktu može živjeti do pet dana čekajući da se pojavi jaje kako bi se oplodilo, ali izvan tijela sperma ne može dugo preživjeti.
- Ako se ejakulacija dogodi u vrućoj kadi punoj kemikalija, sperma ne može živjeti duže od nekoliko sekundi. Ako se ejakulira na tvrdu površinu koja je izložena zraku, sperma će živjeti dok se sjeme ne osuši i tada umire - objašnjava.
8. Doista možete biti alergični
- To je rijetko stanje, ali ono postoji. Alergijska reakcija je obično lokalizirana i uzrokuje crvenilo ili oticanje na mjestu kontakta - obično u vagini. Upravo proteini u sjemenu uzrokuju alergijsku reakciju. Na sjeme partnera možete biti alergični i ako on jede određenu hranu ili uzima antibiotik na koji ste alergični. Alergen se nakuplja u muškom sjemenu, a kad dođe u vaginu, alergen se apsorbira u krvotok - upozorava, piše Health.