Pretjerano izlaganje suncu povećava rizik od opeklina, ubrzava starenje kože, bore i pojavu mrlja na koži te izaziva rak kože.
Iako su Hrvati vrlo dobro upoznati s opasnostima sunčanja i zaštitom, oko 30 posto ispitanika ipak se voli sunčati između 15 i 17 sati kad je zračenje najintenzivnije, pokazalo je istraživanje tvrtke Vichy u suradnji s portalom žena.hr. No ni ostatak nije siguran - iako čak 80 posto UV zraka prolazi kroz oblake, pa možete “izgorjeti” i dok je oblačno, samo trećina Hrvata se i tad maže.
I tjeme može izgorjeti pa bi i odrasli i djeca trebali zaštititi glavu šeširom
Većina na suncu tijekom dana ne provodi više od dva sata, a čak njih 12 posto pokušava se ne izlagati suncu. Kako bi se pripremili na sunčanje, Hrvati se kratko sunčaju prije odmora, a čak 85 posto izbjegava solarije. A dok su na suncu, Hrvati se najviše mažu kremama s faktorom između 15 i 30. Pritom im je bitno da su kreme dermatološki ispitane te da su nemasne i neljepljive. Više od polovice njih neće ponijeti suncobran ili zaštitnu kapu ako planiraju cijeli dan provesti na suncu. Radije izabiru sunčane naočale jer su ujedno i dio ljetnog imidža.
No većina će ipak potražiti hlad na plaži ili u parku. Opasnosti od nekontroliranog izlaganja suncu i njegova štetnog djelovanja svjesni su gotovo svi ispitani Hrvati te redovito posjećuju dermatologa čim uoče promjene na koži.
I vodootporne kreme nanose se redovito
Iako se vodootporne kreme manje ispiru kupanjem te dulje zadržavaju na koži, ne osiguravaju dugotrajnu zaštitu. Važno ih je nanositi svaka dva sata tijekom sunčanja, osobito ako ste dugo boravili u vodi.
Nisu sve kreme za sunčanje iste
Ne štite sve kreme jednako kako neki misle. One s cink oksidom i titan dioksidom fizički blokiraju UVA i UVB zrake te su učinkovitije od onih s avobenzonom koje djeluju na kemijskoj bazi.
Tamnija put ne štiti od UVA i UVB zraka
Iako ljudi tamnije puti rjeđe izgore na suncu, to ne znači da se ne trebaju mazati kremom ili da ne mogu izgorjeti. A ni odlazak u solarij prije sunčanja neće vas zaštititi od opeklina. Ten “zarađen” u solariju ili sunčanjem je oštećena koža.
Top pet savjeta za najučinkovitiju zaštitu od sunca
- Obvezno izbjegavajte sunčanje između deset i 17 sati jer je tad UVA i UVB zračenje najintenzivnije.
- Prije sunčanja obilno se namažite zaštitnom kremom, osobito usne, nos, uši, vrat te ruke i noge.
- Planirate li cijeli dan provesti na suncu, ponesite suncobran, kapu i sunčane naočale jer štite od sunčanice.
- Bolje od krema štiti odjeća, pa za cjelodnevnog izlaganja suncu nosite duge prozračne majice i hlače.
- Namažite se kremom pola sata prije sunčanja te je nanosite svaka dva sata, češće ako ste svjetloputi.
Tijelo pamti opekline iz djetinjstva
Većina Hrvata svjesna je opasnosti koje sunce predstavlja za osjetljivu dječju kožu pa njih 68 posto smatra da se djecu smije izlagati suncu tek u kasnim poslijepodnevnim satima.Dječja koža je osjetljivija te sklonija opeklinama pa se zato preporučuje djecu namazati kremom prije svakog izlaganja suncu, i to s barem faktorom 30. No izbjegavajte kreme ili losione s alkoholom jer mogu oštetiti osjetljivu dječju kožu, a birajte one vodootporne. Posebno se moraju namazati osjetljiva područja poput nosa, obraza i ušiju, a i usne bi trebalo zaštititi balzamom s faktorom 15 jer mogu lako izgorjeti. Tako ne samo da ćete ih zaštititi od opeklina nego i od rizika za razvoj raka kože u starijoj dobi jer 50 posto izlaganja suncu u životu odvija se u dječjoj dobi.
Zbog loših naočala rizik je veći
Pri kupnji sunčanih naočala potražite oznaku sa zaštitom od UV zraka. Loši modeli samo smanje svjetlost, prošire zjenice i povećaju rizik od oštećenja oka. Nosite naočale čak i ako nosite leće.
Nanesite dovoljno kreme
Pri svakome mazanju odrasli bi na tijelo trebali nanijeti oko 30 ml kreme na tijelo i pola žličice za lice, a za djecu je dovoljno 20 ml za cijelo tijelo. Ako su djeca puno u vodi, nanosite kremu što redovitije.
Opekline se ne vide odmah
Opekline se pojave i do nekoliko sati nakon izlaganja suncu, no tad je već prekasno. Zato smanjite boravak na izravnom suncu na najmanje moguće vrijeme te se držite hlada.
Osjetljiviji na sunce zbog antibiotika
Pripazite ako uzimate određene lijekove jer mogu pojačati osjetljivost na sunce. Primjerice, lijekovi za krvni tlak te neki antibiotici čine kožu osjetljivijom pa se posavjetujte s liječnikom o zaštiti.
Ne pouzdajte se u kremu od prošlog ljeta
Ako se pravilno štitite od sunca, ne bi vam trebalo ostati kreme od prošle godine. Ako vam je ostalo, tad obvezno provjerite rok trajanja jer se učinak nekim zaštitnim kremama stajanjem smanjuje.
Top pet savjeta za zaštitu najmlađih od sunčevih zraka
- Djecu do šest mjeseci nemojte izlagati suncu te ih se ne bi smjelo pretjerano mazati kremom.
- Obvezno testirajte zaštitnu kremu na djetetu dan, dva prije izlaganja suncu da vidite reakciju.
- Krema bi se na djecu trebala nanijeti od pola sata do sat vremena prije izlaganja suncu.
- Djeca bi uvijek i stalno trebala biti u hladu, bilo prirodnom ili pod suncobranom, te ih obvezno namažite.
- Uz kreme, lagana odjeća, pokrivala za glavu i sunčane naočale obvezna su zaštita najmlađih od sunca.