To je to što me zanima!

Oprez, sezona rota virusa je u tijeku i trajat će sve do travnja

Najbolja mjera prevencije je često pranje ruku, a u liječenju je najbitnije spriječiti dehidraciju. Pomoći će sredstva za rehidraciju u malim količinama i u malim gutljajima
Vidi originalni članak

Rota virus najopasniji je za malu djecu i dojenčad jer uzrokuje proljeve koji mogu izazvati tešku dehidraciju, dok su kod starije djece i odraslih simptomi blaži.

S početkom studenog počela je sezona tog iscrpljujućeg virusa koja će potrajati sve do travnja, a redovito pranje ruku najbolja je obrana. Najčešći početni simptomi infekcije rota virusom su povraćanje i povišena temperatura tijekom prva dva dana bolesti.

Potom se javlja i vodenasti proljev koji može potrajati od tri do osam dana, a prate ga bolovi i grčevi u trbuhu.

- Rota virus najčešći je uzročnik proljeva kod djece. Prisutan je u stolici, a prenosi se prljavim ili nedovoljno opranim rukama - upozorava dr. Tanja Pekez Pavliško.


U stolici zaraženog rota virus je prisutan i nekoliko dana prije pojave prvih simptoma bolesti te i do deset dana nakon što se simptomi povuku. Stoga se u tom periodu virus vrlo lako širi kontaktom prljavih ruku s ustima. Imate li rota virus, a pri izlasku iz WC-a niste oprali ruke ili ih pak niste temeljito oprali nakon što ste djetetu koje ima virus promijenili pelene, proširit ćete virus na sve što dodirnete - hranu, igračke i pribor za jelo na kojima virus može preživjeti i do dva tjedna.

SAVJETI Dr. Jovančević: Sve što treba znati o proljevu u dječjoj dobi

Ako zdrav čovjek dotakne kontaminirane predmete ili vaše neoprane ruke te svoja usta, velika je vjerojatnost da će dobiti infekciju.
Nema specifičnog lijeka za infekcije rotavirusom, stoga ne posežite na svoju ruku za antibioticima jer oni neće pomoći u borbi protiv virusa. Infekcija najčešće prolazi za tri do osam dana. No može doći do dehidracije zbog gubitka velikih količina tekućine, što je posljedica učestalog povraćanja i proljeva. Znakovi su suha koža i pelene djeteta koje su suhe dulje nego što je uobičajeno.

- Ako dijete povraća, dva sata mu nemojte davati ništa, pa počnite s malim i čestim dozama tekućine, primjerice, svakih deset minuta dajte po jednu žlicu. Ako ne povrati, tekućinu počnite davati sve češće postupno povećavajući količinu. Potražite u ljekarnama i tekućine za rehidraciju koje su učinkovitije od vode jer mogu djetetu nadomjestiti izgubljene minerale - savjetuje dr. Pekez Pavliško.

Naribana jabuka i kuhana riža

Najvažniji dio liječenja je spriječiti dehidraciju pa se pobrinite da dijete zaraženo rota virusom uzima dovoljno tekućine. Tijekom trajanja infekcije izbjegavajte svu ‘težu’ hranu koja opterećuje crijeva. Dajte djetetu kuhanu rižu, mrkvu ili naribanu jabuku. Ako ga boli trbuh, nemojte davati sirupe koji ublažavaju grčeve jer oni produljuju trajanje bolesti, kaže Pekez Pavliško.

NIŠTA BEZ SAPUNA Ako ne perete ruke pravilno i sapunom, kao da niste ni prali

Simptomi virusa

Odmah potražite pomoć ako dijete ima teški ili krvavi proljev, često povraća, a stanje se ne smiruje ni nakon tri sata, ima temperaturu 39,4 ili višu, razdražljivo je, ima bolove te ima simptome dehidracije - suha usta, malo mokri...

Birajte ona sredstva za rehidraciju koja nemaju gorko-slani okus

Za dojenčad u ljekarni postoje i specijalne mliječne formule koje se daju u slučaju proljeva te sredstva za rehidraciju. Odaberite ono sredstvo koje nema gorko slani okus jer taj okus djeca neće htjeti uzimati, savjetuje dr. Tanja Pekez Pavliško. Tijekom bolesti izbjegavajte sok od jabuke, mliječne proizvode i slatku hranu jer mogu dodatno pogoršati proljev kod djece.

Sluz ili krv u stolici alarm je za uzbunu

Infekcija rota virusom najčešće pogađa djecu u dobi od 4 do 24 mjeseca, a pod povećanim su rizikom djeca koja pohađaju vrtiće, kao i odrasli koji ih njeguju. Na početku infekcije virusom dijete je razdražljivo. No ako se iznenada počinje smirivati, iako tegobe i dalje traju, to je znak za uzbunu. Reagirati treba brzo i ako se u stolici pojavi sluz ili krv. Čim uočite te alarmantne simptome odmah se javite liječniku, savjetuje dr. Pekez Pavliško. Za skidanje temperature preporučuje paracetamol i ibuprofen, no samo kod djece starije od šest mjeseci.

ZARAZNE BOLESTI Nakon šarlaha i kozica dječji se organizam najdulje oporavlja

Pijte male gutljaje vode ili bistrih sokova

Kako bi spriječili dehidraciju, odrasli trebaju uzimati male gutljaje vode ili bistrih sokova, primjerice sok od đumbira. Pomoći će i lagane, bistre juhe, dok izbjegavati treba sve namirnice koje mogu iritirati želudac, uključujući mliječne proizvode, masnu i jako začinjenu hranu, kofein, alkohol i nikotin.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • 01.12.2017.

    vitamin c je zakon

  • It's kišing 01.12.2017.

    Užas...moj mali ga prebolio prosle gidinw...ali kako.... Otisli kod njegove pedijatrice u ambulantu i ona naravno ne zna sta mu je... Dali krv i mokraću na analizu, nalazi dosli za 10 dana...i u njima pisalo da ima rota virus, a on ga vec prebolio... U međuvremenu dijete dvaput s temp. 40 zavrsilo u bolnici 60 km dalje na infuziji i ni tamo nisu znali sta mu je... Kad sam trazio u bolnici da mu izvade nalaze i da ih odmah daju na analizu kazu nije moguce...a ionako je vadio nalaze pa ce kao biti rezultati...i eto ti naše zdravstvo.... Posvađao se sa svima na kraju...dijete od 2 god sa svojih 13 kila palo na 10...pa zamislite

Komentiraj...
Vidi sve komentare