Želeći stvoriti “cool” sliku o sebi, mnogi adolescenti šalju fotografije slične onima slavnih koje vide oko sebe. To su vrlo često sugestivne poze, fotografije ljubljenja ili intimnih situacija koje su toliko česte u mozgu adolescenata da im one ne predstavljaju kršenje moralnih ili društvenih granica.
One su jednostavno način uklapanja među prijatelje i vršnjake. Kako biste kontrolirali aktivnosti djeteta na internetu, postanite mu prijatelj na društvenim mrežama jer će vaša “prisutnost” postaviti moralne granice. U eksplicitne aktivnosti ubraja se i tzv. seksting - slanje ili primanje seksualnih poruka, slika i videosadržaja.
Čak 20 posto tinejdžera razmjenjivalo je slike s nekom vrstom golotinje, pokazala je anketa američkog Teenage Research Unlimiteda. Kad je riječ o mobitelu, na ispisu poziva i poruka na računu možete vidjeti s kim i koliko često vaše dijete razgovara. Moguće posljedice “sekstinga” su strašne jer se slike mogu pojaviti na internetu. Zabrinjavajuće je što je većina tinejdžera itekako svjesna toga. U spomenutom istraživanju 73 posto tinejdžera reklo je kako zna da stavljanje i slanje eksplicitnih fotografija može imati ozbiljne posljedice, no unatoč tome prate taj trend. Zato već pri prvom susretu s internetom uputite dijete u opasnosti i pravila korištenja.
Ne chataj s nepoznatim!
Čim se počne služiti računalom, upozorite dijete da je na internetu vrlo malo toga privatno. Dakle: “Riječi i slike koje stavljaš pokazat će se kad netko u tražilici bude tražio tvoje ime”. Zlatno je pravilo da dijete nikad ne smije otkrivati osobne podatke, a važno je istaknuti i kako postoji internetsko nasilje.
Ako vaše dijete primi neželjen sadržaj, osobito od nekoga koga poznaje, recite da na njega ne odgovara. Nabolji način da internetske nasilnike natjerate da prestanu zlostavljati vaše dijete jest da im ne date zadovoljstvo da dobiju vaš odgovor. Vaše dijete treba znati da ćete mu pomoći ako internetsko zlostavljanje ne prestane.
Dajte mu do znanja kako ćete mu pomoći otkriti tko mu šalje uznemirujuće poruke te ćete se obratiti školi, operateru ili policiji. Kad su djeca dovoljno stara i kad pokažu da su sposobna pravilno odlučivati, dopuštamo im i da sama, primjerice, prijeđu cestu. Istu strategiju možete upotrijebiti i za korištenje internetom. Kako bi mladi ljudi stekli neovisnost, trebaju razviti strategije koje im omogućuju prepoznavanje mogućih opasnosti te steći praktične vještine kako bi se mogli nositi s opasnostima, navode stručnjaci iz Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba
Nikad se ne ljutite na dijete ako vam se povjeri
Koliko god pobjesnili ako vam vaša tinejdžerka kaže kako će se naći s prijateljem kojeg je upoznala na “fejsu”, prije svega je pohvalite što vam se povjerila. Zabranite joj, ali smireno objasnite zašto. Inače će se ubuduće skrivati od vas.
Kontrolirajte koje stranice dijete posjećuje
Dok se dijete informira ili zabavlja na internetu, kontrolirajte koje stranice posjećuje i kakvu elektroničku poštu prima ili šalje. To možete provjeriti u glavnom izborniku pod opcijom “povijest”, u kojoj ostaju zapisane sve aktivnosti.