Zbog epidemije većina školaraca će do daljnjeg imati online školu, a kod prvog zatvaranja škole je postalo kristalno jasno da djeca imaju malo motivacije za učenje kod kuće. Roditelji su svašta već isprobali, a s ovim novim zatvaranjem opcija je sve manje.
POGLEDAJTE VIDEO: trebaju li i školarci nižih razreda nositi maske?
Psihoterapeutica i savjetnica Kerry Quigley je s britanskim Mirrorom podijelila par ideja kako djecu motivirati i skratiti školske muke djeci i odraslima:
1. Osmislite i držite se rutine
Rutina je izuzetno važna, jer ne samo da daje strukturu vašem danu već je i mentalno korisna.
- Djeca bolje uče u strukturiranoj rutini. Gdje je moguće, održavajte dosljedan obrazac spavanja, vremena obroka i redovite pauze. To će vam pomoći u koncentraciji i razini energije vašeg djeteta - rekla je savjetnica.
Vaša rutina trebala bi biti slična uobičajenom školskom danu, uključujući izlaske van i redovite pauze.
Ako u vašoj školi učitelji i profesori svaki dan zadaju nove zadatke, pobrinite se da djeca razumiju što trebaju napraviti i da imaju sav potreban alat kako bi te zadatke izvršili.
2. Napravite sistem nagrađivanja
Sistem nagrađivanja izvrstan je motivacijski alat koji učitelji koriste kako bi djecu potaknuli na nešto u čemu možda neće uživati nagrađujući ih za naporan rad i lijepo ponašanje.
Pa zašto se to ne bi moglo napraviti i kod kuće? Oduzimanje bodova za loše ponašanje dobra je alternativa drugom obliku kažnjavanja, poput slanja u kut ili zabranjivanju izlazaka, jer sve ovo prekida vašu rutinu i ometa dnevni raspored.
- Važno je zapamtiti da hvalite i nagrađujete njihova postignuća. To će imati pozitivan utjecaj na samopoštovanje vašeg djeteta i potaknuti će njegovu neovisnost - objašnjava Kerry.
Kod male djece se može napraviti tablica s danima u tjednu koju će dijete samo urediti i potom svaki dan se u tablicu crtati smajlići za ponašanje. Može jedan dnevno ili više njih piše Mind Body Green. U tablicu se mogu dodati razni zadaci pa se svaki zadatak ocjenjivati. Ima niz mogućnosti da se osmisli tablica koja najviše odgovara djetetu i njegovoj rutini.
Zadavanje dnevnih ciljeva će pomoći povećati osjećaj samopouzdanja kod djece i motivirati ih da postignu svoj cilj. Za stariju djecu pokušajte ponuditi druge vrste poticaja, poput dodatnog sata gledanja filmova ili malog poklona za njihov trud.
3. Upoznajte ih s kuhanjem
Mlađa djeca vole biti uključena u kućanske poslove i ponosna su kad vide plodove svojeg rada. Često se roditelji usredotoče samo na jedno područje učenja poput matematike ili općenito gradiva u školi.
Kerry savjetuje da 'ovisno o količini vremena, svakih par dana izaberite neki jednostavniji recept, najbolje neki s malo sastojaka ili koji je potrebno mijesiti jer je to djeci jako zabavno i radite zajedno kolačiće ili pogačice' ili brownie je s Nutellom, za koje vam donosimo i recept.
Koristite vage i zamolite ih da odvagnu različite težine jer će im to pomoći da razumiju mjere i njihovu svakodnevnu uporabu.
Kuhanje potiče razvoj i nizu drugih vještina:
- Higijenske vještine poput važnosti pranja ruku
- Čitanje naljepnica za informacije o hrani
- Važnost uravnotežene prehrane i različitih skupina hrane
- Osnovne sigurnosne vještine poput sprečavanja opeklina na vrućim tavama i štednjaku
4. Potičite ih na održavanje kontakta s drugim ljudima
Tijekom izolacije djeci je potrebno omogućiti da se druže s vršnjacima na siguran način jer i to je dio razvoja koji je u normalnim uvjetima pružala škola, a sad se može lako zanemariti.
Potaknite ih na videopozive s prijateljima, idite u šetnje prirodom, odvedite ih u kazalište ili na klizanje. Znanje da će komunicirati s nekim s kim nije stalno u kući će ih razveseliti i pružiti dodatni poticaj za nastavak rada u izolaciji.