Na današnji dan, 10. veljače 1941., objavljen je prvi svezak Hrvatske enciklopedije. Od 1941. do 1945. godine objavljeno je pet od planiranih 12 svezaka, a glavni urednik enciklopedije bio je Mate Ujević. Prvu ideju za pokretanje enciklopedije dao je Dragutin Stjepan Schulhof, većinski vlasnik hrvatskoga grafičkog i novinsko-izdavačkog poduzeća Tipografija d.d. Poslije petog sveska projekt je prekinut, ali su mnogi suradnici, među njima i glavni urednik Mate Ujević, sudjelovali u izradi Opće enciklopedije JLZ-a i drugih izdanja Leksikografskog zavoda FNRJ, koji je osnovan 1950. na poticaj Miroslava Krleže.
Stvoren animirani film "Tom & Jerry"
William Hanna i Joseph Barbera stvorili su animirani film "Tom & Jerry" na današnji dan, 10. veljače 1940. godine. Crtić u kojemu mačak i miš neprestano ratuju imao je svjetsku distribuciju i jedan je od najpopularnijih te najcjenjenijih serijala.
U originalnoj seriji Hanna i Barbera proizveli su 114 kratkih filmova o Tomu i Jerryju za MGM od 1940. do 1958. Crtić je osvojio čak sedam Oscar za najbolji kratkometražni animirani film, izjednačivši se sa "Silly Symphonyjem" Walta Disneya s najviše nagrada u toj kategoriji. "Tom & Jerry" postao je animirani filmski serijal s najvećom zaradom ikad te je time nadmašio "Looney Tunes".
Preminuo Alojzije Stepinac
U Hrvatskoj je 10. veljače 1960. u Krašiću umro bl. Alojzije Stepinac, zagrebački nadbiskup i kardinal. Alojzije Stepinac peto je od osmero djece u pobožnoj i radišnoj obitelji Josipa i Barbare r. Penić. Rodio se 8. svibnja 1898. u selu Brezariću u župi Krašić, 50 kilometara od Zagreba, a kršten je sljedećeg dana kao Alojzije Viktor. Katolička crkva u Hrvatskoj smatra ga jednim od svojih velikana, a papa Ivan Pavao II. proglasio ga je blaženim 3. listopada 1998. u Mariji Bistrici.
No Stepinca su 18. rujna 1946. godine jugoslavenske vlasti uhitile pod optužbom da je pretvorio crkvene svečanosti u političke manifestacije za Pavelića i da je služio misu svakog 10. travnja, na godišnjicu osnivanja NDH, a služio je i misu prilikom otvaranja ustaškog Sabora, da je prihvatio i sakrio arhiv ministarstva vanjskih poslova NDH te da je podržavao ustaški otpor nakon oslobođenja zemlje. Na temelju lažnih svjedočanstava te krivotvorenih dokumenata, nevin je osuđen 11. listopada 1946. na 16 godina zatvora i prisilnog rada te na daljnjih pet godina bez svih građanskih prava. Pet godina proveo je u Kazneno-popravnom domu Lepoglava, a nakon toga bio je u kućnom pritvoru, u kojem je dočekao i smrt osam godina kasnije.
Više vremeplova pročitajte ovdje.