Pun, mesnat okus tune zadovoljit će i nepca navikla na jače okuse pa će u njoj uživati i oni koji nisu veliki ljubitelji svega morskoga. Najjednostavniji je način pripreme i najbolji - odrezak ispečen na roštilju ili u roštilj-tavi. Samo pripazite da ga ne prepečete jer odrezak tune mora biti ružičast u sredini. Odrezak položite na rikolu i prelijte umakom prema želji i dobili ste jelo za posebne prigode. A umak može biti orijetalan: mješavina soka od naranče, sojina umaka i malo đumbira, ili mediteranski, baza za bešamel s provansalskim travama ili samo koprom.
Manje ljudi zna da se tunjevina može pripremati na još neke načine tipične za meso, kao pašticada ili lazanje, na primjer.
Za pripremu lazanja će vam trebati tijesto za to jelo i tunjevina iz konzerve ili svježa. Konzerviranu ćete tunjevinu ocijediti. Na maslinovu ulju propirjajte nasjeckani luk i češnjak, te na to stavite nasjeckanu rajčicu, svježu ili iz konzerve, te posipajte nasjeckanim peršinom. Šalši dodajte tunjevinu i grančicu ružmarina te pirjajte nekoliko minuta. Taj nadjev stavite između slojeva tijesta, zalijte bešamel-umakom te posipajte ribanim sirom. Zapecite i vruće poslužite. Isti umak od tunjevine možete samo preliti preko špageta i uživati.
Mnogima je tunjevina sinonim za komadiće ribe koji plivaju u mnogo ulja pa je mnogi ne vole. No ne mora biti tako, jer i konzervirana tunjevina može biti izvor velikog gastronomskog užitka i najzahtjevnijima, samo odmah zaboravite na najjeftinije konzerve jer nije svaka tunjevina tunjevina.
Najbolji su komadi tune u maslinovu ulju ili u salmuri, i to konzervirani u staklenkama. No i konzerve su dobre, samo ne uzimajte komadiće u biljnom ulju, jer u njima ulje prevladava nad ribom. Dobru konzerviranu tunjevinu možete upotrijebiti za paštete i salate. I ostaci jučerašnjeg ručka mogu biti osnova za maštovite salate. Tako ocijeđenoj tunjevini možete pridružiti kuhanu rižu, kvinoju, kuskus, bilo koju vrstu tijesta kao i ostatke kuhanog povrća. Ako još tako pripremljenu salatu poslužite u polovice avokada, dobit ćete izdašno i vrlo lijepo jelo koje možete slobodno iznijeti i pred neočekivane goste. I zadiviti ih i okusom i maštovitošću.
Popečci s tunjevinom
Sastojci: 400 g tunjevine iz konzerve, 2 krumpira, poriluk, 2 češnja češnjaka, vezica peršina, 2 jaja, limun, 3-4 žlice brašna, 2 žlice mlijeka, krušne mrvice, sol, papar, ulje
Priprema:
1. Skuhajte krumpir u ljusci, a kad se ohladi, ogulite ga i naribajte. Na malo maslinova ulja popržite češnjak i nasjeckani poriluk dok se zažute i omekšaju. Tunjevinu dobro ocijedite i stavite u zdjelu. Dodajte joj brašno, naribani krumpir, pirjani češnjak s porilukom, jedno jaje, nasjeckani peršin i sok četvrtine limuna.
2. Sve dobro usitnite štapnim mikserom ili gnječeći vilicom, promiješajte i dlanovima oblikujte popečke.
U plitak tanjur stavite brašno, a u dublji jedno umućeno jaje kojemu ste dodali dvije žlice mlijeka.
3. Popečke najprije uvaljajte u brašno pa u jaje s mlijekom, a na kraju u krušne mrvice. Ispecite dobro s obje strane u dubokom vrelom ulju.
Ocijedite na kuhinjskom papiru i poslužite sa sezonskom salatom ili uz kuhano povrće.
Pašteta od tunjevine i kapara
Sastojci: 300 g konzervirane tunjevine, 150 g kremastog sira, kiseli krastavac, jaje, limun, 2 žličice kapara, 5 maslina, sol, šareni papar
Priprema:
1. Tunjevinu ostavite neko vrijeme u cjedilu da se dobro iscijedi ulje. Potom je stavite u zdjelu. Dodajte joj kremasti sir i promiješajte zajedno.
Potom dodajte usitnjeni kiseli krastavac, nasjeckano tvrdo kuhano jaje, dvije žlice svježe iscijeđena limunova soka, žličicu kapara, nekoliko maslina, sol i svježe mljeveni šareni papar, prema ukusu.
2. Sve sastojke izmiješajte u blenderu ili uz pomoć štapnog miksera dok smjesa ne postane sasvim glatka. Probajte tada i, prema potrebi, dodajte još soli i papra. Tako pripremljenu paštetu možete čuvati u hladnjaku nekoliko dana.
3. Poslužite u zdjelici s kaparima uz prepečene kriške kruha. Tako pripremljenom paštetom možete napuniti kuhana jaja ili izdubljene svježe rajčice i poslužiti kao ukusno predjelo ili lagan međuobrok.
Pašticada na drukčiji način
Sastojci: 600 g fileta tune, 2 luka, 2 mrkve, 5 suhih šljiva, pola celerova korijena, 3 češnja češnjaka, vezica peršina, 500 g rajčice, 10 maslina, grančica ružmarina, lovorov list, 2 dl crnog vina, 1 dl maslinova ulja, 1 dl balzamična octa, stabljika celera, sol, papar, malo brašna
Priprema:
1. Tunjevinu narežite na deblje odreske, osušite ih i uvaljajte s jedne strane u brašno. Stavite na zagrijano maslinovo ulje pobrašnjenom stranom prema dolje i kratko ih zapecite nekoliko minuta, dok poprime zlatnu boju, pa izvadite na kuhinjski papir.
2. Na ulje stavite nasjeckani luk, češnjak, te im nakon minute dodajte naribane mrkvu i celer, suhe šljive, svježu nasjeckanu rajčicu ili konzervu nasjeckanih pelata te lovorov list. Podlijte s pola količine vina i pustite na krčka na laganoj vatri oko 40 minuta.
3. Tada povrće usitnite štapnim mikserom da dobijete gladak umak. U umak dodajte tunjevinu, grančicu ružmarina, preostalo vino i peršin te masline.
Sve zajedno prokuhajte još desetak minuta.
Jednostavno najbolje
Ako niste skloni uživati u svježoj ribi kao Japanci, kojima je upravo nekuhana tuna jedna od najdražih namirnica, pripremite je na isti način kao odrezak nekog drugog mesa - posoljenu i popaprenu, na malo ulja kratko zapecite u tavi.
Preuzeto iz tjednika SuperMile - svake srijede besplatno ekskluzivno uz 24sata!