Vrtlarenje kao aktivnost ima terapeutsko djelovanje - boravite na svježem zraku, krećete se, fizički radite i ne mislite na probleme. Glava se čisti od negativnih misli, a vaš trud i rad na kraju su nagrađeni sočnim plodovima koje ste uzgojili.
POGLEDAJTE VIDEO: Svestrani pepeo
Kako bi biljkama u vrtu dali sve što im treba, morate im osigurati dovoljno sunca, vode i kvalitetnu zemlju. No, to često neće biti dovoljno. Ako imate jako siromašnu zemlju, morat ćete posezati za raznim hranjivim tvarima, a najbolji izvor takvih sastojaka za biljke svakako je kompost. No, nemamo svi dovoljno velika dvorišta u kojima možemo kompostirati i tu u pomoć stižu mali, jednostavni trikovi kojima su se služile i naše bake.
Želite li da vaše biljke što bolje rađaju, neće biti dovoljno to što ste sjeme stavili u zemlju i zalili ga. Biljkama treba potpora hranjivim nutrijentima, kaže Yasmeen Qursha sa Sveučilišta Kalifornija te dodaje da isprobate moć ljuski jajeta te soca kave.
- Iako ih često definiramo kao otpad, dobro je znati da sadrže dušik i kalcij koji su neophodni za rast i razvoj biljaka - dodaje.
Ako ste ikada kupili bilo kakvo gnojivo, sigurno ste se na poleđini na kojoj su ispisani sastojci susreli s kraticom NPK. Upravo je to umjetno gnojivo bogato dušikom (N), fosforom (P) i kalijem (K) te se primjenjuje u gnojidbi povrća tijekom pripreme gredica, te tijekom sjetve i sadnje. Mnoga popularna višenamjenska gnojiva imaju veći udio dušika jer njegova prisutnost potiče bujniji rast lisnatih biljaka kao što s špinat, blitva i salata.
- Tu uskače soc od kave koji obiluje dušikom. Naime, kuhanjem kave povećavaju se razine dušika - kaže Qursha te dodaje da se tako smanjuje njihova razina kiselosti koja može škoditi biljkama.
- Ljuske od jaja posebne su zbog visokog udjela kalcija kojim obiluju, baš kao i sva umjetna gnojiva. Njihov doprinos iznimno je važan za rajčice i paprike kojima često nedostaje ovaj mineral pa se u tom slučaju slabo razvijaju, te im žute listovi - pojašnjava.
Fantastični malč
Ovaj dvojac, za razliku od umjetnih gnojiva, mogu poslužiti i kao dobar malč. Naime, malč prekriva gornji sloj i štiti zemlju od isušivanja uslijed jakog sunca i tijekom sušnih razdoblja. Omogućuje da se voda dulje zadržava u zemlji te hrani biljke. Nakon što se počnu razgrađivati, obogaćivat će sastav zemlje i biljke će bolje rasti.
No, što treba učiniti?
Za čuvanje ljuski i soca, najbolje je uzeti prozirnu posudu, primjerice staklenku. Ljuske odmah treba isprati i staviti sušiti. Zatim ih treba zdrobiti, prebaciti u staklenku i dobro je zatvoriti pa ostaviti na osunčanom mjestu. Nakon što skuhate i popijete kavu, odvojite soc i ostavite ga da se suši nekoliko sati pa ga također spremite u čistu staklenku sa zatvaračem.
Oba sastojka možete dodavati istovremeno, lagano ih posipajući oko biljaka. Prihranjujte zemlju svakih nekoliko mjeseci ili neposredno prije sadnje. Samo je važno da ne pretjerujete, jer previše gnojiva može imati neželjeni učinak.