Nakit je u stalnom dodiru s kožom pa se na njemu nakupljaju mrtve stanice kože i masnoća koje ga mogu oštetiti i uništiti mu sjaj. Prilikom čišćenja treba uzeti u obzir od kojeg je metala nakit izrađen, pa je tako za zlatno najbolji izbor pivo, a za srebro ocat, piše Yahoo.Shine.
Pivo čisti zlatni nakit
Zlatni nakit najbolje čisti pivo, a dovoljno ga je nanijeti na mekanu krpu i njime ispolirati ogrlicu ili narukvicu. Nakit potom treba dodatno prebrisati suhom krpom kako ne bi ostali tragovi kapljica.
Nakit ukrašen cirkonima ne preporučuje se prati pivom jer ga može uništiti.
Ocat za srebrni nakit
U čišćenju srebra pomaže i pasta za zube. Ona sadrži fluorid koji briše svu nečistoću, a najbolje ju je nanijeti na meku krpu ili četkicu za zube te kružnim pokretima očistiti nakit. Po završetku nakit treba oprati u hladnoj vodi i dobro obrisati.
Osim paste za zube, odličan izbor je i mješavina soda bikarbone i alkoholnog octa. U posudu stavite pola šalice octa i dvije žličice soda bikarbone te uronite nakit na dva do tri sata. Nakon toga ga isperite u hladnoj vodi i ostavite da se osuši.
Kečap uklanja tamne mrlje
Srebrni nakit može pocrniti, a tamne mrlje najlakše briše kečap. Dovoljno je nakit uroniti u kečap na nekoliko minuta ili ga ispolirati četkicom za zube umočenom u kečap. Nakon toga treba ga isprati u vodi i obrisati krpom.
Nakit od kristala i stakla očistit će votka
Zbog korozivnih svojstava, votka je vrlo učinkovita za čišćenje kristala i stakla. Ona čisti i prave i lažne dragulje, a dovoljno je ovo alkoholno piće nanijeti na krpu i njome prebrisati nakit.
Gazirana mineralna voda za drago kamenje
U čišćenju pravih dragulja poput dijamanata, rubina, safira ili smaragda pomaže gazirana mineralna voda. Preporučuje se drago kamenje staviti u čašu gazirane vode i ostaviti preko noći.