Orhideja je cvijet o kojem se nije lako brinuti, no mnogi ljubitelji biljaka smatraju je kraljicom cvijeća, zbog njihove upečatljive ljepote i elegancije, zbog koje su itekako vrijedne truda. Osim toga, riječ je o cvijetu kojem se pripisuje duboko duhovno značenje: Cijenili su ih u raznim kulturama svijeta tijekom stoljeća, od drevne Kine i Japana do antičke Grčke te diljem Europe, a mogu se pronaći i u simbolici tradicije Asteka i Inka.
POGLEDAJTE VIDEO: Prekrasni prizori cvjetanja trešanja u Londonu
Tako stručnjakinja za duhovni aspekt biljaka i životinja, Jordana Van za portal MindBodyGreen kaže kako postoji više od 25.000 vrsta orhideja, a budući da su one središnja točka nekoliko različitih kultura, izazovno je tumačiti njihovu simboliku, jer je ona raznolika. Ipak, postoje neke opće ideje i teme koje se povezuju s tim cvijetom, kaže.
- Kao prvo, mnoge kulture povezuju orhideje s ljubavlju, romantikom, seksom i plodnošću. Zapravo, riječ 'orhideja' izvedenica je grčke riječi orchis, što u prijevodu znači – testis. Naravno, ljepota ovog cvijeta dovoljna je da privuče obilje divljenja i pažnje, a mnoge ga kulture jednostavno slave zbog njegovog izgleda. Na primjer, Machu Picchu je poznat po brojnim vrstama orhideja koje oduzimaju dah, a svaka od njih, uz svoju jedinstvenu ljepotu, ima drugačiju duhovnu ili medicinsku svrhu – kaže stručnjakinja, uz napomenu kako u Kini, zbog njihova nježnog mirisa i gracioznog oblika, orhideje se povezuju s idealnom ženskom ljepotom.
U osnovi, to je cvijeće uvijek bilo skupo, pa su i danas najskuplji cvijet. Kao takvi, povezuju se i s bogatstvom. Uz to, mogu simbolizirati požudu, luksuz, kraljevski status, prosperitet, ljepotu, savršenstvo, ali i nježnost i kompleksnost, kaže Jordana Van.
Dodaje kako različite kulture u to tumačenje unose i razliku prema bojama orhideje, pa je prije nego nekome odlučite pokloniti orhideju, važno uzeti u obzir i njegovo porijeklo.
Evo što znače pojedine boje orhideja u pojedinim dijelovima svijeta:
Bijela
Ako ste iz Amerike, bijela orhideja povezuje se sa čistoćom, ponovnim rođenjem, nebom, anđelima, duhovnošću i jednostavnošću, kaže Van. U Kini, međutim, bijela boja predstavlja smrt i duhove, a bilo što bijelo (uključujući cvijeće) nikada se ne smije poklanjati.
Crvena
Crvena je još jedna popularna boja orhideje, često povezana sa strašću, seksom, požudom i ljubavlju u zapadnom svijetu.
- Buket crvenih ruža, na primjer, lako prepoznajemo kao znak nečijeg romantičnog interesa za osobu kojoj su ga poklonili, objašnjava Van. No, dok biste na Zapadu kao znak ljubavi poklonili crveni cvijet, u Japanu se crvena smatra bojom ratnika, te povezuje se s plemenitošću i snagom. Japancima crvena predstavlja i mir i blagostanje, dok Kinezima označava sreću, pa se poklanja iz tih razloga.
Ljubičasta
Ljubičasta se tradicionalno povezivala s luksuzom, pa čak i kraljevskom lozom u mnogim kulturama, jer je pigment te boje bilo teško pronaći i bio je vrlo skup, pa su si ga mogli priuštiti najčešće samo oni povezani s kraljevskom lozom. U nekim kulturama još uvijek se gleda na taj način, no u Kini se ljubičasta zapravo koristi za izražavanje ljubavi.
Žuta
Tom je bojom u Kini predstavljena kraljevska obitelj, za razliku od ljubičaste, kaže Van. Dakle, žutu orhideju poklonili biste nekome koga doista smatrate posebnim, vrijednim divljenja i poštovanja. Međutim, u SD-u žutu boju obično povezuju sa srećom, prijateljstvom i općom pozitivnošću. Slično kao i općenito na Zapadu.
Savjeti za njegu orhideja
Kao što je već spomenuto, orhideje su poznate po tome što ih je teško uzgojiti. Zahtijevaju veliku pažnju i vrlo nježan pristup. Tako Jordana Van napominje da im trebaju vrlo specifični uvjeti da bi ostale zdrave i uredno cvjetale, jer su zahtjevnije od drugih biljaka.
Evo savjeta koje je izdvojila:
Zemlja i cirkulacija zraka oko korijena:
Jedna od prvih potreba orhideje je da zemlja u kojoj raste bude potpuno prilagođena. Otprilike 70% orhideja su poznate kao epifiti, što su biljke koje rastu 'usidrene' uz druge biljke, zbog čega se orhideje često nalaze kako rastu visoko u krošnjama drveća, pojašnjava Jodan Van. Kao takve, obično ne uspijevaju dobro u loncima u običnom tlu, jer se u njima zadržava previše vode i nedostaje im cirkulacija zraka.
- Zato se dijelovi kore drveća ili mahovina često koriste kao podloga za sadnju orhideja, kaže. Osim toga, prija im boravak pored otvorenog prozora, odnosno prostora gdje zrak dobro cirkulira, uz normalnu temperaturu.
Potrebe za vodom:
Većina orhideja ne 'sjedi' u tlu kao druge biljke, pa im i ne treba puno vode. U slučaju najčešće popularne sorte orhideje koja raste u kućnim uvjetima, Phalaenopsis, treba je zalijevati otprilike jednom tjedno ako je posađena u kori. Ako raste u mahovini, prije zalijevanja provjerite kolika je vlaga u zemlji bambusovim štapićem.
- Kad zalijevate biljku, važno je izbjegavati kamenac, pa je bolje koristiti destiliranu vodu. Mora biti mlaka, jer će hladna voda šokirati biljku, te mora proteći kroz posudu, kako biste bili sigurni da je biljka temeljito natopljena, ali se onda odmah mora i potpuno iscijediti, tako da u podlozi lonca ne ostane više vode.
Uz to, treba imati na umu da gornji dio zemlje u koju je posađena povremeno potapkajte papirnatim ručnikom, kako biste spriječili rast gljivica ili bakterija.
Potrebe za svjetlom:
- Mjesto gdje živite igrat će veliku ulogu u potrebama vaše orhideje za rasvjetom, ali i odgovor na pitanje koje je vrste orhideja. Najčešće kućne orhideje trebaju 14 do 16 sati slabog osvjetljenja, tako da biste ih trebali postaviti na istočni, južni, ili zapadni prozor koji je zaštićen zavjesom koja tek propušta dio svjetlosti.
- Ako te kućne orhideje dobiju previše svjetla, lišće će im pocrvenjeti, pa čak i izgorjeti. Ako ga ne dobiju dovoljno, lišće će im potamniti i prestat će cvjetati.