To je to što me zanima!

O vrsti akni ovisi i sama njega kože: Pronađite idealnu za sebe

Koža sklona aknama treba izbjegavati preparate na bazi alkohola, a najbolji izbor su kreme sa salicilnom kiselinom i benzoil peroksidom koje čiste i smanjuju upale
Vidi originalni članak

Akne najčešće izbijaju na licu, po vratu, prsima i leđima zato što na tim područjima ima najviše žlijezda lojnica. Pojačano izlučivanje sebuma može začepiti pore i uzrokovati bolne prištiće. U tome pomaže pravilna njega, ali ju treba prilagoditi vrsti akni, piše Beauty High

Vrste akni i liječenje

Akne se dijele na neupaljene, blago upaljene, umjereno upaljene i jako upaljene koje su bolne i najčešće ne reagiraju na uobičajene načine liječenja, upozoravaju dermatolozi. Neupaljene akne slične su crnim prištićima, a one upaljene su crvene i izrazito bolne na dodir. 

Neupaljene akne čiste se blagim sapunom, a liječe se kremama na bazi retina-A i benzoil peroksida koji čiste pore i djeluju antibakterijski. Pomažu i preparati na bazi salicilne kiseline koja čisti kožu i smanjuje upalu. Kod upaljenih vrijedi isti proces, ali u kombinaciji s antibioticima koje će sukladno s dijagnozom odrediti dermatolog. 

Preparate na bazi alkohola treba izbjegavati

Velik broj kozmetičkih preparata za kožu sklonu aknama isušuje i može potaknuti pojačano mašćenje. To su kreme na bazi alkohola koje treba izbjegavati, jednako kao i sapune s visokim pH-om. 

Osim njih, preporučuje se izbjegavati i kozmetičke preparate bogate uljima. Bolji izbor su preparati na kojima je istaknuto da ne začepljuju pore te oni sa salicilnom i mliječnom kiselinom koji čiste i ublažavaju upale. 

Prirodna rješenja za blage akne

Domaće maske pomažu samo kod blagih vrsta akni i ne preporučuje ih se koristiti kod jako upaljenih jer mogu dodatno iziritirati kožu. Najbolji izbor su bjelanjci, zobena kaša i med, hamamelis te propolis. 

Crvenilo i upalu smanjit će bjelanjak koji samo treba istući i nanijeti na lice. Nakon samo nekoliko minuta djelovanja isušit će prištiće i smanjiti upalu. Slično djelovanje imaju propolis i hamamelis koji smanjuju iritaciju, a nanosi ih se direktno na prištiće. 

Maska od meda i zobene kaše 

Sastojci: 1/4 šalice zobene kaše, 1/4 šalice vode, 2 žličice meda

Priprema: Zobenu kašu najprije treba usitniti u blenderu ili mlincu za kavu pa potom staviti u posudu. U posudu se potom dodaje voda i med te se sve pomiješa. Dobivenu mješavinu treba nanijeti na lice i ostaviti da djeluje 10 do 15 minuta prije nego je isperete mlakom vodom. 

Zobena kaša nježno čisti nečistoće, zaglađuje kožu i djeluje umirujuće zbog čega je odličan izbor za upaljenu kožu. Med djeluje antibakterijski, upija nečistoće iz pora i sprečava mašćenje kože te samim time i pojavu akni.

Idi na 24sata

Komentari 7

  • vemaria 07.02.2014.

    Prirodne maske najviše pomažu,kozmetičari su preskupi za mlade djevojke.

  • Queen24 06.02.2014.

    I sama sam imala akne u pubertetu i znam kako je današnjim curama, išla sam kod dermatologa ali to nije puno pomagalo pa sam stavljala kile pudera na lice, a sad je sve nestalo i uopće se ne vide ožiljci.

  • twinsi2 06.02.2014.

    Moja mala sestrična je bila sklona aknama i nema što malena nije probala,mama ju je vodila kod ne znam ja sve koga ne,nikako da prođu,ona se zatvorila u sebe i nije izlazila samo ono što je morala i to škola.Danas nakon par godina mučenja sa tim prelijepa je cura iako je ostalo tu i tamo koji ožiljak,koji se da pokriti.

Komentiraj...
Vidi sve komentare