U mozgovima djece s autizmom pronašli su visoke razine proteina IL-18 u dijelu mozga odgovornim za pamćenje i pozornost. Tim istraživača sa Sveučilišta Tufts iz Bostona u Massachusettsu stoga tvrdi da je moguće kako će lijekovi koji potiču antiupalne proteine mogli jednog dana biti uspješan tretman protiv autizma.
POGLEDAJTE VIDEO:
Poremećaji iz spektra autizma odnose se upravo na poremećaje u komunikaciji i ponašanju te u njih ubrajamo stanja poput autizma i Aspergerovog sindroma, a simptomi mogu biti blagi ili teški.
Djeci se dijagnoza uobičajeno postavlja oko druge godine kada se primijeti da ne uspostavljaju kontakt očima, ne odgovaraju na svoje ime i ponavljaju iste pokrete. Dječaci imaju četiri puta veći rizik od djevojčica da će imati poremećaj iz spektra autizma.
Istraživači su proučavali 16 mozgova preminule djece, od kojih je pola imalo poremećaj iz spektra autizma, a pola nije. Sva djeca su bili bijelci i imali su između tri i 14 godina. Rezultati su pokazali visoke razine proteina IL-18, poznatog okidača upala kod djece s autizmom i to pogotovo u dijelovima mozga odgovornima za strah, pamćenje i pozornost. Osim tog proteina, pronašli su i povišene razine proteina IL-37, koji djeluje protuupalno. Zbog toga su skloni vjerovati kako bi lijekovi koji potiču protein IL-37 mogli biti terapija kojom bi se smanjila razina proteina IL-18 u mozgu.
- Poremećaji iz spektra autizma nemaju efektan tretman, a sve više dokaza govori u prilog tome da djeca s takvim poremećajem u mozgu imaju neki upalni proces i disfunkciju imunosnog sustava. Rezultati studije ističu važnu ulogu proteina IL-37 u suzbijanju upale te daju naslutiti kako bi poticanje tog proteina mogao biti tretman za poremećaje iz spektra autizma - rekli su autori studije.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: