Bebe plaču uglavnom ako su gladne ili mokre, no one “težeg” temperamenta plaču po cijele dane. Ili se barem to tako čini roditeljima.
Stručnjaci su napravili i analize kako bi dokučili u kojim su zemljama bebe najplačljivije, piše portal miss7mama. Posljednji podaci objavljeni u časopisu The Journal of Pediatrics pokazali su da bebe u Velikoj Britaniji, Kanadi i Italiji plaču najviše, a najmanje one iz Danske, Njemačke i Japana tijekom prva tri mjeseca života.
POGLEDAJTE VIDEO:
Istraživači sa Sveučilišta u britanskom Warwicku analizirali su ponašanje gotovo 8700 beba i otkrili da u prosjeku plaču oko dva sata dnevno u prva dva tjedna života. Plač do vrhunca dolazi sa šest tjedana te traje oko dva sata i 15 minuta svaki dan. S 12 tjedana pada na samo sat i 10 minuta. Međutim, studija je također utvrdila da neka novorođenčad plače samo 30 minuta u danu, dok ima i onih koji su nezadovoljni i u suzama i više od pet sati dnevno.
- Bebe se već u prvim tjednima života uvelike razlikuju po tome koliko plaču. Možemo više doznati proučavajući društva u kojima bebe manje plaču uključujući i to radi li se o načinu na koji roditelji postupaju ili drugim faktorima povezanima s trudnoćom i genetikom - rekao je voditelj istraživanja Dieter Wolker.
Ističe kako “karta plakanja” može pomoći zdravstvenim radnicima u komunikaciji s roditeljima oko pitanja plače li beba previše u prva tri mjeseca života i treba li dodatnu potporu.
Prema zadnjim istraživanjima, bebe proizvode buku i do 120 decibela. Za usporedbu, radnici moraju nositi zaštitne slušalice ako rade u uvjetima u kojima su izloženi buci iznad 85 decibela. U brojnim analizama znanstvenici su došli i do zaključka da bebe vrište na drugačijim jezicima. Tako, primjerice, njemačke bebe plaču silaznom melodijom, a francuske uzlaznom, što ima sličnosti s jezikom odraslih. Kopiraju ga jer registriraju melodiju govora kojoj su izložene još u utrobi.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: