Smatram da domaće životinje mogu biti direktno krive za nastanak raka crijeva kod ljudi. Imamo osnovne podatke koji idu u prilog toj teoriji, ali to još treba potvrditi, kazao je Harald zur Hausen, njemački znanstvenik i dobitnik Nobelove nagrade za medicinu koji se dugi niz godina bavi istraživanjem raka. Nagradu je dobio za otkriće virusa Papillom (HPV) koji uzrokuje rak ghrlića maternice.
Sad je na pragu novog otkrića uzročnika raka debelog crijeva, drugi najčešći oblik raka kod ljudi. On je tijekom svojih istraživanja primijetio kako se učestalost obolijevanja od ove zločudne bolesti povećala nakon 2. Svjetskog rata u zemljama koje su počele masovno uvoziti goveđe meso. On smatra kako se radi o nedovoljno istraženom virusu koji se nalazi u goveđem mesu i mlijeku, a koji može izazvati rak.
U časopisu International Journal of Cancer je objavio kako je proučavao goveđe meso i mlijeko krava te je u njima otkrio DNK koji bi mogao pripadati zasad nepoznatom virusu. Spomenuo je i kako je rak debelog crijeva vrlo rijetka pojava u Indiji gdje ljudi iz vjerskih razloga ne jedu govedinu, piše Sanus Anima.