Njuškawac je ručno rađena terapijska igračka i hranilica koji čuva fizičko i mentalno zdravlje pasa i mačaka. Ideja je globalno već jako dobro poznata vlasnicima kućnih ljubimaca i predmet je mnogobrojnih znanstvenih istraživanja o preventivnom održavanju zdravlja njuha u ljubimaca, kaže Saša Španović, veterinarka i vlasnica vrtića za pse Pets Only u Zagrebu koja sa svojim timom izrađuje ovu neobičnu, ali za ljubimce korisnu igračku.
POGLEDAJTE VIDEO:
Naime, radi se o interaktivnoj prostirci s listovima koji podsjećaju na repove između kojih skrivate slastice, pa ljubimac njuška, razmišlja i zabavlja se dok usporeno jede hranu, dohranu ili poslastice. Rađen je od tkanine te od plastične ili gumene podloge. Stabilan je i čvrst.
- Hranilica ima višestruke benefite za zdravlje pasa i mačaka. Probavni problemi su najčešći zdravstveni problem kod kućnih ljubimaca. Usporeno hranjenje nesvjesno ih potiče da žvaču, a kako ne mogu uzimati zalogaj za zalogajem, hrane se sporije. Psima se ubace poslastice ili granulice hrane koje potom traže koristeći njuh. Umaraju se razmišljajući gdje su poslastice, a ujedno im je to i zabavno - kaže Saša te dodaje da je njuh njihov najvažniji osjet.
- Čuvanjem zdravlja njuha čuvamo kompletno zdravlje našeg ljubimca. Osim toga, njuškawac daje osjećaj sitosti zbog usporenog hranjenja pa je odličan za ljubimce na dijetama. Super je i za mlade pse koji mijenjaju zube te za pse i mačke koji su manje socijalizirani, koji su hiperaktivni i žele loviti plijen i za one koji lako gube interes za igračkama - kaže.
Njuškawac se naručuje preko njihovog webshopa, a s obzirom na to da je u pitanju ručni rad kupac sam odabire boju i veličinu. Njegova cijena je 150 kuna. Za izradu jednog potrebno je oko dva sata. Iz iskustva kažu da su psi oduševljeni ovakvom vrstom hranilice.
- Na početku je važno da vlasnik upozna svog ljubimca s novom hranilicom . Preporučujemo da se psa po principu nagrade nauči kako ga koristiti. Njuškawac treba stajati na podu. Većina pasa je zainteresirana , no naravno, postoje i psi kojima to nije zanimljivo ili ga žele uništiti. Vlasnik svakog psa zna kakav je njegov ljubimac i treba li mu njuškawac - kaže Saša.
Za štence tek nakon trećeg mjeseca
Predviđen je za sve vrste pasa i mačaka. Kod štenaca se preporučuje uvođenje nakon tri mjeseca.
- Radimo i na njuškawcima za druge životinje. Imamo i upite za kuniće, zamorce i jedno patuljasto prase - kaže. Pravilnom njegom ova terapijska igračka može trajati mjesecima. Može se prati i sušiti u perilici. Važno je ukloniti ostatke hrane nakon korištenja.