Volite tulumariti, ali vam to s godinama sve teže pada i sve se teže oporavljate od konzumacije alkohola na tulumima idući dan? Ništa čudno, s tim su se susrele brojne generacije prije vas, pri čemu neki svjedoče kako su došli do toga da im za oporavak od mamurluka, koji je nekad trajao tek nekoliko sati, danas treba i po nekoliko dana. Uzrok je jednostavan: Biologija starenja.
POGLEDAJTE VIDEO: Evo savjeta protiv mamurluka
Naime, kako starimo, tako padaju razine jetrenih enzima alkohol-dehidrogenaze i aldehid dehidrogenaze koji su potrebni da bi se razgradio alkohol i njegovi ostaci. Kao rezultat toga, acetaldehid, jedan od ostataka alkohola zbog kojeg se osjećate grozno, ostaje duže u vašem organizmu, otkriva portal Science of Us.
S godinama ćete se sve teže oporavljati od svega, kažu znanstvenici, jer naš imunološki sustav postupno slabi. Vaše tijelo i dalje se zna samo zaliječiti i zaštititi, ali ne više tako brzo kao u mladosti.
Osim toga, s godinama dođu i mnoge ozbiljnije obaveze, pa više ne možete prespavati cijelo jutro ili preležati cijeli dan i oporavljati se kao u vrijeme dok ste studirali. Zbog toga je mamurluk u ozbiljnim godinama puno teže izdržati nego u mladosti.
Također, kako starimo, skupljamo i sve više tjelesne masti. Mast ne apsorbira alkohol i oni koji je imaju više, teže podnose posljedice pijenja. Žene u pravilu imaju više masti od muškaraca i to je jedan od razloga zašto ne mogu popiti kao oni, zašto se brže opiju i teže oporavljaju od noći u kojoj su se družile s alkoholom.
Ako bolujete od kronične bolesti, moguće je i da lijekovi koje pijete kao redovnu terapiju utječu na razgradnju alkohola i ometaju je, pa postoji mogućnost da se i zbog toga duže zadržava u tijelu tijelu.