Koliko god se trudili, ponekad je nemoguće izbjeći prehladu. Prosječni Amerikanac na godinu preboli dvije do tri prehlade koje najčešće traju od tri do pet dana, piše Yahoo.
POGLEDAJTE VIDEO:
- No ukoliko niste pazili na sebe, kašalj se može produljiti i do dva tjedna, upozorava liječnica Tina Q.Tan, specijalistica za infektologiju iz dječje bolnice u Chicagu. Problem je što prehlada može ustrajati ili se čak pogoršati zbog životnih navika i ponašanja, uključujući i ona za koja mislite da su zdrava. Stručnjaci su izdvojili sedam čimbenika koji će produljiti vrijeme oporavka.
1. I dalje idete u teretanu
Kad se osjećate kao da ste bolesni, tjelovježba može u najmanju ruku pomoći da se osjećate bolje. No ako ste stvarno bolesni, fizička aktivnost će pogoršati simptome. Ako vam curi nos ili je začepljen, još možete vježbati ako se pridržavate sljedećih uputa.
- Intenzitet vježbe neka bude blag ili umjeren. No ako imate temperaturu, kašljete ili osjećate bolove u prsima te imate probavnih tegoba, odustanite od tjelovježbe dok se ti simptomi ne povuku - savjetuje dr. Tan.
2. Uvjeravate se da niste bolesni
Ako vjerujete u snagu uma, prehlada nije stanje u kojem biste trebali prakticirati ta uvjerenja. Pretvarajući se da niste bolesni nastavljate s redovitim aktivnostima, a to će odgoditi popravak i pogoršati simptome.
- Još gore, takvim ponašanjem druge izlažete svojoj bolesti ako idete na posao ili u teretanu. Vaše tijelo zna najbolje, pa ga poslušajte i odmorite se kad mu je to potrebno - savjetuje dr. Tan. Dodatno, ako imate visoku temperaturu, povraćate ili kašljete uz obilan sekret iz nosa, ostanite kod kuće.
3. Ne spavate dovoljno
Smatrate li da san nije visoko na listi vaših prioriteta, u krivu ste kad je riječ o prehladi.
- Nedovoljno sna može poremetiti imunološki sustav i odgoditi oporavak nakon bolesti - tvrdi dr. Linda Anagewa s Havaja. Problem je što simptomi prehlade poput kašlja ili začepljenosti mogu smetati kod spavanja, pa stoga savjetuje u dogovoru s liječnikom korištenje lijekova koji će umanjiti te simptome.
- Kad je riječ o prehladi, san je bolja prevencija od lijeka - dodala je. Klinička studija u kojoj su ispitanici spavali manje od pet sati tijekom noći pokazala je da imaju triput veći rizik od prehlade nego ljudi koji spavaju sedam i više sati tijekom noći.
4. Popijete nekoliko koktela
Zaboravite na mit da alkohol ubija sve bakterije. Kad se osjećate loše, izbjegavajte ga.
- Alkohol izravno utječe na imunitet i vodi do dehidracije što umanjuje sposobnost organizma da se bori protiv infekcije i tako zapravo produljujete simptome bolesti - kaže dr. Richard Burruss iz Kalifornije.
Alkohol može smetati i kvaliteti sna koja je opet ključna u procesu oporavka. Čak i ako uzmete samo gutljaj alkoholnog pića, kratkoročno biste se mogli osjećati bolje, no dugoročno vam to ne pomaže. Stoga druženje s prijateljima uz pokoje piće ostavite za vrijeme kad ćete se osjećati bolje.
5. Ne upravljate stresom
Kronični stres u kombinaciji s prehladom recept je za katastrofu.
- Kronični fizički i psihički stres produljuje vrijeme oporavka jer tijelo proizvodi hormone stresa koji utječu na imunitet. Blagi stres obično nema nikakvog učinka, no ako je riječ o ozbiljnom stresu, tjerate imunološki sustav da radi pojačano. To mu je teško jer se ionako već bori protiv bolesti - navodi dr. Tan. Pokušajte se odmarati i baviti opuštajućim aktivnostima poput meditacije, igre s kućnim ljubimcem ili čitanjem te gledanjem serija. Tijelu treba vremena za izlječenje.
6. Previše koristite kapi za nos
Sprejevi ili kapi za nos mogu vam donijeti trenutačno olakšanje kod začepljenog nosa, čak će omogućiti bolji san. No ako ih koristite dulje od tri dana, mogu stvoriti probleme.
- Korištenjem duljim od tri dana može se pojaviti pogoršanje simptoma - savjetuje dr. Anagewa.
7. Ne pijete dovoljno tekućine
Hidracija je iznimno važna, a osobito kad ste bolesni. Kad birate što popiti, čaj, voda ili bistre juhe uvijek su dobar odabir.
- Studije su potvrdile da takva pića skraćuju trajanje bolesti. Pomažu razrijediti sekret kojeg tijelo proizvodi tijekom prehlade, a kad je sluz rijetka, lakše se iskašljava i tako se osjećate bolje - pojašnjava dr. Burruss. S druge strane, tekućine koje nisu bistre poput mliječnih proizvoda, dodatno zgušnjavaju sekret. Poželjno je da pića budu topla jer para i toplina pomažu u čišćenju sluzi, a to će pomoći dišnim putevima.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: