Ponuda tenisica je velika, a puno je i akcijskih prodaja, pa se povoljno mogu kupiti tenisice u kojima se noga neće znojiti, a bit će pogodne za hodanje, trčanje i ludorije školske djece.
Profesor tjelesne kulture Krešimir Lončar, nekadašnji rukometaš s dugogodišnjim iskustvom rada s djecom dao je tri savjeta kako izabrati tenisice.
POGLEDAJTE VIDEO (postolar savjetuje kako čuvati obuću):
- Ne treba se povoditi za markom i proizvođačem. Iako su brendovi obuće kvalitetniji, ili bi trebali biti, samo ime nije jamstvo kvalitete. Treba izbjegavati i obuću starijeg brata, sestre, rođaka... Svako stopalo je anatomski drukčije. Razlikuje se i masa tijela, a stavljanje stopala u neadekvatan položaj može kasnije izazivati bolove i poremećaje poput iskrivljenja kralježnice, ‘O’ ili ‘X’ nogu, spuštenog stopala... I vrlo je bitno kupovati obuću adekvatnu aktivnosti te podlozi na kojoj se aktivnost odvija. Nisu iste tenisice za dvoranu ili za asfalt, a ni one za trčanje ili neki sport s loptom - upozorava Lončar te dodaje kako je najbolje kupovati nove tenisice, ali starije modele kojima je pala cijena.
- Ne bi trebali kupovati tenisice za koje nismo sigurni od kojih su materijala. Danas s dva tri klika na računalu dobijemo podatke o sastavu i materijalima. Tenisice moraju biti lagane, na nozi gotovo neosjetljive, a istovremeno čvrste i stabilne, kako bi što veći dio sile koju proizvodi tijelo tijekom aktivnosti prenosile na podlogu - kaže.
Napominje i koliko je važno čvrsto stegnuti sportsku obuću kako između stopala i tenisice ne bi bilo dodatnog klizanja koje može uzrokovati povrede.
- Nekad smo svi imali iste tenisice, one famozne Adidasove Univerzalke. Danas smo zatrpani različitim proizvođačima i modelima. Pogledajte bilo koji klub, bio sam rukometaš pa znam, igrači igraju u različitim tenisicama, a u istom su klubu. Svakome odgovara drukčija tenisica i ne možemo s potpunom sigurnošću savjetovati kupi ove ili one. Navuci, isprobaj, odaberi i trči, to je pravilo, a najvažnije je baviti se sportom - kaže profesor tjelesne kulture.
Tvrdi da u odabiru tenisica, kao i ostalih nastavnih pomagala, roditelji moraju imati zadnju riječ i kupnja ne smije biti preveliko financijsko opterećenje.
- Ako se granice postave jasno, glasno i bez popuštanja, djeca to prihvaćaju. Možda u početku cendraju, ali lako ih se uvjeri s dvije-tri riječi. Uvjeravamo ih u dobro. Zašto kupiti novi model tenisice koji stoji 800 kuna ako podjednako dobar lanjski možemo pronaći za 300 ili 400 kuna - pita profesor Lončar.
Andreja Kucljak iz trgovine Sportline kaže kako roditelji za djecu traže fleksibilne, mekane tenisice koje mogu proći i kao školske papuče. Manjoj djeci uglavnom kupuju obuću s čičkom, koja je, kaže, manja gnjavaža i za dijete i za roditelja.
Jadranka Antolović iz Svijeta obuće rekla je kako roditelji koji njima dolaze traže najjeftinije modele, ali paze i na estetiku.
- Pokušavaju izbalansirati jeftino i lijepo, a da opet bude kvalitetno i ugodno. Dijete mora probati obuću i napraviti nekoliko koraka. Odmah se vidi odgovara li ili ne - kaže Jadranka Antolović i dodaje da za jesen postoji pravilo “samo da ne promoče!” Ni jedan roditelj, kaže, ne želi da mu dijete cijeli dan ima mokre noge.
-
Nasljeđivanje nije dobro
Stopala su ‘opasna’. Svaka aktivnost stvara pritisak na stopalo, koje, ako je u neadekvatnom položaju, poslije može izazivati bolove i različite poremećaje, pa i iskrivljenja kralježnice.
-
Dobro je imati više pari
Dobro je pustiti tenisicu da se koji dan “odmori” od noge i znoja, a nije svejedno ni koristi li se na parketu, asfaltu, travi...
Do 100 kuna
Platnene tenisice kao na fotografiji na akciji su u Deichmannu i stoje 39 kuna. Sličnih modela drugih boja ima po 79 kuna, a bijele tenisice Victory stoje 99 kuna. U Sport Visionu model Emi Athletic tenisica stoji 77 kuna, a visoke Paolo su 95.
100-200 kuna
Crvene ili plave Te Pro Touch tenisice za trčanje stoje 115 kuna u Intersportu, Reebok Royal su 135, a Nike Tiempox Ligera tenisice za nogomet u dvorani 152 kune. U Sport Visionu plave ili narančaste tenisice Champion Softy stoje 119 kuna, Umbro Carter s čepovima za umjetnu travu 124,50, a Umbro Sign Sala za dvoranu 137 kuna.
200-300 kuna
Adidas Altasport u Sport Visionu stoje 209 kuna, a Nike Revolution 4 za trčanje su 207 kuna. U Intersportu su Nike Court Borough 202, a planinarske plave ili crvene McKinley Kona 210 kuna. Bijele Adidas Advantage na čičak ShoeBeDo prodaje za 256, a Skechers Bounder za 299 kuna. U Deichmannu su ružičaste Fila tenisice 229, a bijele 259 kuna.
300 kuna i više
Puma Smash Glitz ShoeBeDo nudi po 319 kuna, a Skechers Zinger i crne Puma Caracal stoje 349 kuna. U Intersportu su Salomon Kicka 300 kuna, kao i bijele Adidas Grand Court i VL Court te visoke Terrex, za koje piše da su vodootporne. Crne visoke tenisice Champion Aspen u Sport Visionu stoje 309 kuna, a Nike Air Max Invigor 335 kuna.
POGLEDAJTE NOVI SERIJAL 'ZEZANCIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
GAZE DRUGE DA BI USPJELI: Ovo je najzločestiji horoskopski znak