Želim da se prema meni ponašaju kao prema čovjeku, rekla je Rosa Louise McCauley Parks, aktivistica iz SAD-a koja je 1. prosinca 1955. u odbila ustupiti mjesto bijelom putniku u autobusu
Uhapsit ćete me zbog sjedenja u autobusu? Učinite to, rekla je mirno Rosa Louise McCauley Parks, aktivistica u pokretu za građanska prava, vozaču gradskog autobusa u Montgomeryju, u američkoj državi Alabami, nakon što je 1. prosinca 1955. u večernjim satima odbila ustupiti mjesto za sjedenje drugom putniku, bijelcu. Njezin otpor pravilima koja su ponižavala ljude tamne boje kože na američkom jugu izazvao je izlazak na ulice nekoliko tisuća Afroamerikanaca i veliki val prosvjeda koji je odjeknuo diljem SAD-a te doveo do promjena u zakonima i odnosu bijelaca prema Afroamerikancima koji su dotad tretirani kao građani drugog reda.
- Želim da se prema meni ponašaju kao prema čovjeku - izrekla je neposredno nakon što su po nju došli policajci i potom je odveli u pritvor.
Foto: Mihaela Erceg
Rođena je kao Rosa Louise McCauley 4. veljače 1913. u Tuskegeeju, Alabama, a nakon razvoda roditelja školovala se u seoskoj školi. Drama u Montgomeryju zaokupila je pozornost nacionalnog i međunarodnog tiska te su se tenzije održavale sve do 13. studenoga 1956., kad je Vrhovni sud SAD-a presudio da je segregacija autobusa neustavna. Bojkot javnoga gradskog prijevoza završio je 20. prosinca, dan nakon što je pisani nalog suda stigao u Montgomery.
Foto: DREAMSTIME
Na današnji dan obilježava se Svjetski dan borbe protiv AIDS-a jer je 1. prosinca 1981. godine prvi put službeno priznato postojanje virusa koji uzrokuje tu bolest. Pretpostavlja se da je virus nastao još krajem 19. ili početkom 20. stoljeća u Africi, no oblik epidemije poprimio je tek sredinom ili krajem 1970-ih. Procjenjuje se da je između 1981. i 2007. virus ubio više od 25 milijuna ljudi, a svake godine nastavlja ubijati više od dva milijuna, od čega oko 76 posto u Africi južno od Sahare. Godišnje od AIDS-a umire i do 330 tisuća ljudi.
Foto: DREAMSTIME
Prokopavanje tunela ispod La Manchea započelo je još 1988. godine, a 1. prosinca 1990., u pratnji medija, Britanac Graham Fagg i Francuz Phillippe Cozette svečano su spojili tunel. Za početak prometa moralo je proći još nekoliko godina dok nije izgrađena sva infrastruktura.
Ostale vremeplove pročitajte ovdje.