Izgleda li unutrašnjost vašeg doma pomalo izlizana i prljava? Sjajan način da dom izgleda čišće tijekom cijele godine je s pravom bojom zida. Birajte 'čiste' boje, a izbjegavajte 'prljave'.
POGLEDAJTE VIDEO:
Čiste boje
Neutralne boje su one koje se dobro kombiniraju s bilo kojom drugom bojom. Bijela je najpriznatija neutralna. Iako njezini podtonovi mogu izgledati prljavo, kristalno bijela je čista boja.
- Smatram da bijeli zidovi, često upareni s drvenim podovima, izvrsno djeluju u gotovo svakom dizajnerskom stilu, bilo da je to mirna pozadina za potpuno neutralan prostor ispunjen teksturom, ili čisto platno za živopisniju i hrabriju shemu boja. Usprkos tome, postoje doslovno tisuće nijansi bijele, a svježa i čista estetika uvijek ovisi o nijansama - kaže dizajnerica Heather Goerzen.
Trina Rogers, suvlasnica firme s bojama za zidove, predlaže usporedbu uzorka boje s komadom čisto-bijelog kopirnog papira kako biste utvrdili ima li vaš odabir žute podtonove.
Još jedna neutralna boja je i ljupka, nježna siva. Ona je trenutno hit u dizajnu interijera, ali i vaš dom čini vizualno čišćim. Dobro se uklapa s drugim bojama.
Također, postoji mnogo različitih nijansi sive boje. Dublja, zemljanija siva druga je boja koja vaš dom čini urednijim. Odlična je za spavaću sobu.
Svijetloplave nijanse, u rasponu od blijede do vodene, izgledaju moderno, a istovremeno čine dom urednijim, piše Wrapped in Rust.
'Prljave' boje
Boje zbog koji vaš dom može izgledati prljavo su topla bijela, žuta, graditeljska bež, zelena i ružičasta.
U Americi često domove na prodaju bojaju u nijansu tzv. građevinska bež kojom se lako prekrivaju nedostaci, ali zbog nje dom može djelovati prljavije.
- Bež boje, krem boje ili topla bijela boja mogu izgledati sjajno za zidove, ali obično ne izgledaju dobro na podlogama većine domova. Te će boje izgledati posebno prljavo pored oštrih bijelih zidova, dajući vašim zidnim daskama prljav izgled - rekla je Rogers, a piše Apartment Therapy.