Na samom ulazu u Bokokotorski zaljev nalazi se otok Lastavica na kojem stoji austrougarska tvrđava koju je sredinom 19. stoljeća izgradio austrijski general Lazar Mamula po kojem je građevina dobila ime. S vremenom je i otočić postao poznatiji kao Mamula.
Tvrđava Mamula građena je kao dio obrane zaljeva, koju čine još tvrđava Prevlaka na rtu Oštro te tvrđava Arza na rtu poluotoka Luštica.
POGLEDAJTE VIDEO o najljepšim plažama na Jadranu:
Mučna povijest otoka i utvrde
Tijekom Drugog svjetskog rata, od 30. svibnja 1942., fašisti iz Italije, po Mussolinijevom nalogu, Mamulu pretvaraju u koncentracijski logor. Utvrda je postala mjesto brutalnog mučenja zarobljenika. Osim civila, na Mamuli su zatvarani simpatizeri i članovi pokreta jugoslavenskog otpora fašizmu i nacizmu.
U spomen na žrtve, na ulazu u tvrđavu stajala je ploča koju je podigao "narod Boke Kotorske" 1965. godine. Ta ploča svjedočila je o hrabrosti i otporu zarobljenika koji su trpjeli glad, mučenje i teror. Procjenjuje se da je kroz logore na Mamuli i obližnjoj Prevlaci prošlo oko 2.300 ljudi, a 130 ih je izgubilo život ili umrlo od gladi.
Otok je nakon raspada Jugoslavije bio predmet spora između Crne Gore i Hrvatske. Iako kulturno i povijesno pripada Hrvatskoj, i do 1947. je bio u dubrovačkom katastru, bliže je Crnoj Gori pa joj je pripojen.
Nakon devedesetih tvrđava je bila prepuštena propadanju. Služila je kao filmski set, prirodno stanište galebova, izletište turista...
Luksuzni hotel
Danas je Mamula postala mjesto luksuza i odmora. Tvrđava je pretvorena u boutique hotel jedinstvenog dizajna i modernog interijera. Nekadašnje logorske ćelije sada su luksuzne hotelske sobe.
Osim toga, bivši prostor logora sada je ispunjen spa sadržajima, restoranima i barovima koji nude gostima raskoš i udobnost. Hotel ima bazen, uređenu plažu i mjesto za sunčanje nad južnim stijenama.
Vlasnik hotela "Mamula Island" je kompanija Orascom Holding Mamula Montenegro iza koje stoji bogata egipatska obitelj Sawiris. Mamulu su od Crne Gore uzeli u koncesiju na 49 godina.